30 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: август 25, 2019

Првата соларна железничка линија во светот пуштена во употреба во Хемпшир

Соларна фарма со повеќе од 100 соларни панели во Хемпшир, Велика Британија, ќе произведува струја за првата соларна железничка линија во светот. Делот од...

Србија ќе ги исфрли од упoтреба класичните сијалици од 2020 година

Сијалиците на кои во внатрешноста се гледа зажарената жица од волфрам трошат пет пати повеќе енергија од неонските, а 10 пати повеќе од ЛЕД...

Три работи кои може да ги научиме од најгледаниот TED говор на сите времиња!

Сeр Кен Робинсон во 2006 година направи големо влијание во светот на TED говори и во светот на образованието! Неговиот брилиjантен говор го гледале повеќе...

Forbes топ листа на најплатени актерки

Американската актерка Скарлет Јохансон уште еднаш е на врвот на списокот за најплатени актерки според списанието „Форбс“. Таа заработила 56 милиони долари за годината. Минатата година,...

Volkswagen го менува логото. Сака да изгради нов имиџ

„Веруваме дека створивме нова икона“, рече директорот за маркетинг на VW, Јохен Сенгпил. Германскиот автомобилски гигант пред неколку дена го претстави новото лого со кое...

НАЈПОПУЛАРНИ