33 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Дневни Архиви: септември 4, 2019

Кои се најдобрите градови за живот во светот?

Виена и оваа година останал најдобар град за живот, покажал годишниот индекс кој го направила истражувачката компанија на весникот Economist - Economist inteligence unit...

Единствен Spinning центар во Македонија со поинаква спортска приказна

Спорт Инн е единствен Spinning  центар во Македонија дизајниран да биде основата на која ќеја изградите посакуваната форма и физичка подготвеност. Тие нудат spinning...

Македонија и годинава дел од Европската недела на кодирање

Македонија и оваа година активно учествува во Европската недела на кодирање, што ќе се одржи од 5 до 20-ти октомври. Неделата на кодирање е...

ОКТА и Хеленик Петролеум ќе стипендираат тројца македонски студенти за постдипломски студии на Универзитетот...

   Тројца македонски дипломци денеска во седиштето на ОКТА, потпишаа договор со кој компанијата ОКТА и Групацијата Хеленик Петролеум им доделуваат стипендии за постдипломски студии...

Семос Едукација, прва акредитирана институција за постсредно образование за графички дизајнери

  Семос Едукација стана првата акредитирана институција од страна на Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија за спроведување на постсредно специјалистичко образование...

Вештачка интелигенција откри лек за само 21 ден за кој на научниците им биле...

Дали во иднина и медицинските истражувања ќе се прават за само неколку недели? Изгледа дека тоа можеме да го очекуваме и тоа благодарение на...

Мате Римац претстави два нови електрични велосипеди

На годинашниот саем за велосипеди EUROBIKE Friedrichshafen Show, кој се одржува од 4 до 7 септември во Фридрихшафен, Германија, компанијата на младиот хрватски иноватор...

Колку е брза 5G мрежата? Доволно за да може да стигне тркачки автомобил

Samsung и SK Telecom успешно ја демонстрираа примената на 5G технологија на автомобилски трки, каде што дополнително го подобрува искуството и доживувањето на гледањето...

Илон Маск и Џек Ма се сложуваат дека колапсот на популацијата е најголемата закана...

Илон Маск и Џек Ма се посебни личности и технолошки лидери чии одлуки го менуваат целиот свет и влијаат на милиони луѓе. Минатата недела...

Бродот Viking Sun го започна најдолгото крстарење во светот низ дури 51 држава

Најдолгото крстарење во светот, кое за некои е сон, а за други вистински кошмар, во зависност од тоа колку го сакате морето, започна од...

НАЈПОПУЛАРНИ