-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 16, 2019

Huawei ја продава својата 5G на компании од Западот

Извршниот директор на Huawei, Рен Женгфеи, предложи продажба на нивниот 5G систем на компании од Западот за малку да се ублажи загриженоста на САД...

„Орбико“ воведува автономни мобилни роботи

Компанијата „Орбико“ почна пилот-проект за воведување автономни мобилни роботи во својот дистрибуциски центар во Иваниќ Град во Хрватска.  Роботите се на „Гидеон Брадрс“, хрватска компанија...

Барселона има радикален план за намалување на загадувањето

Барселона има радикален план да го намали загадувањето и да ги спаси животите на луѓето кои се во опасност од него. Таа ќе гради...

Факти што не сме ги знаеле или сме ги заборавиле за браќата Манаки

Оваа година во чест на 40-тото издание на интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“, кој традиционално секоја година се одржува во Битола, ХалкБанк одвојува 40...

Coca–Cola HBC и Пивара Скопје повторно прогласени за европски лидери во одржлив развој

Пивара Скопје, заедно со останатите членки на Coca-Cola HBC Групацијата повторно го освоија првото место во европската индустрија за пијалаци, според остварените резултати во...

ЕВН паралелка во Гостивар за средношколците од регионот

Учениците ќе посетуваат практикантска работа во Корисничките енерго центри во Гостивар и Тетово, а ќе бидат менторирани од страна на стручни монтери и специјалисти...

Визијата станува реалност – Светска премиера на Volkswagen ID.3

Volkswagen го претставија пионерскиот ID.3 на Меѓународниот Автомобилски Саем (ИАА) во Франкфурт. Ова возило е симбол на новата ера за Volkswagen. ID.3 ја проширува...

Нови цени на бензините

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина, односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се...

На Филипините може да размените пластичен отпад за ориз

На Филипините можете да направите размена пластичен отпад за ориз. Ова е зачеток на новата шема со цел да се исчисти отпадот од улиците...

Ladna отсега во нова амбалажа, која 100% се рециклира

Природата постојано се менува, а секоја промена носи нешто ново што може да предизвика позитивен ефект, односно добра промена. Инспирирана од природата, Ladna направи промена и...

НАЈПОПУЛАРНИ