-0.5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Дневни Архиви: септември 17, 2019

Научници од МИТ открија како да се елиминира емисијата на CO2 од цементот

Цементот е најчесто користениот градежен материјал во светот, а неговото производство е еден од најголемите загадувачи на атмосферата со емисијата на јаглерод диоксид. Научници...

Џиновски соковник ја користи лушпата од портокали за од неа да испечати чаши

Интернационалната дизајнерска компанија Carlo Ratti Associati направи експериментален бар за сокови кој прави свежи сокови од цели портокали, а од остатоците од лушпите потоа...

Hyundai откри нови детали за супертајниот проект на кој работи со Мате Римац

Hyundai со хрватската компанија Rimac Automobili на младиот иноватор Мате Римац работи на супертаен проект, односно лимитирана серија спортски автомобили.Во мај годинава Hyundai и...

Време е за промена: Напушти ги секојдневните навики и почни нов живот

Компанијата dm drogerie markt со својот слоган „Тука сум човек тука купувам“ покажува дека се фокусира на луѓето и на нивни потреби, a во...

Иницијaтива на ФИТР и Македонската банкарска асоцијација за креирање на можности за дополнителна финансиска...

Фонд  за иновации и технолошки развој ги презентираше инструментите за финансиска поддршка на домашните компании пред членките на Македонската банкарска асоцијација во која членуват...

Протекоа фотографии на новитe Huawei Mate 30 модели пред официјалното претставување

Неколку дена во пресрет на официјалното лансирање на новите Huawei уреди протекоа промотивни фотографии на целата линија Huawei Mate 30 модели. Фотографите ги откри...

„Кока кола ХБЦ“ и Пивара Скопје повторно прогласени за европски лидери во одржлив развој

„Пивара Скопје“, заедно со останатите членки на „Кока кола ХБЦ“ групацијата повторно го освоија првото место во европската индустрија за пијалаци, според остварените резултати...

НАЈПОПУЛАРНИ