28 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Дневни Архиви: септември 18, 2019

Озонската дупка годинава е најмала во последните 30 години

Озонската дупка над Антарктикот годинава би можела да биде најмала во последните 30 години, велат научниците. Анализата на распаѓањето на тој гас високо во...

За спас на планетата треба да јадеме седум пати помалку месо и млечни производи

Сојата се користи во големи количини како сточна храна. Вртоглавиот раст на наталитетот значи сечење на прашумите и пораст на употребата на месо. Борците...

Веганската исхрана ја намалува интелигенцијата кај децата, тврдат некои нутриционисти

Еве една загрижувачка вест за веганите. Веганската исхрана може да го намали коефициентот на интелигенција не само кај веганите, туку и кај нивните деца....

Пристигна новата генерација Wi-Fi – ќе се конектираат до четири пати повеќе уреди на...

Добра вест за сите кои често ја користат Wi-Fi технологијата за поврзување на уредите - пристигна нова, значително унапредена верзија на Wi-Fi и со...

Париз тестира летачки такси со надеж дека ќе бидат идниот градски транспорт

Загадувањето во Париз е проблем подолго време, а јавниот транспорт во градот веќе е пренатрупан. Но, еден стартап има решенија за кое мора да...

Стопанска комора: Извезуваат само 5 отсто од македонските фирми

Малите и средните претпријатија (МСП) уште многу малку учествуваат во извозната структура на земјава. Соработката со странство главно ја реализираат во ИТ секторот, но не и...

Средба на бизнисмени од Македонија, Косово и Албанија

СКСЗМ поагајќи од стратешката цел за регионализација и интернационализација на компаниите од земјата, во континуитет организира настани кои имаат за цел запознавање на компаниите...

Студенти од Машински факултет и нивниот велосипед со филтер за чист воздух наградени во...

Велосипедот со филтер за прочистување на воздух, проект на студенти на Машинскиот факултет, доби два златни медали и диплома за најдобар пронајдок во Сеул,...

Научници го открија одамна изгубениот континент Голема Адрија

Сте слушнале ли некогаш за Големата Адрија? Веројатно не. Тоа е изгубен континент со големина Гренланд кој само што беше откриен во јужниот дел...

НАЈПОПУЛАРНИ