7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 1, 2019

Арсовска на Економист: Западен Балкан е слепото црево на Европа, неопходна е ЕУ интеграција

На панел сесијата посветена на економијата во рамки на Самитот на лондонски Економист, претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, заедно со...

Саудиска Арабија ги отвора своите врати за туристите со цел да не биде толку...

Саудиска Арабија по прв пат ширум ја отвора вратата за страските туристи во рамките на поширок план за намалување на економската зависност од нафтата....

Во првото тримесечје преку МојДДВ скенирани 22.670.713 фискални сметки

Вчера заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ што се спроведува согласно Законот за враќање на дел...

Шпаркасе Банка Македонија добитник на две награди: „Fastest Growing Corpоrate Bank North Macedonia 2019“ и...

Врз основа на спроведено рангирање на банките во Република Северна Македонија, на Шпаркасе Банка Македонија АД Скопје ѝ се доделени наградите „Fastest Growing Corporate...

Без џиновските огледала овој норвешки град воопшто нема сонце половина година

Без џиновските огледала овој норвешки град воопшто нема да види светлина во текот на зимата. Поради високите планини кои го опкружуваат градот Рјукан, шест...

Земјата има трет пол и тој се топи со алармантно темпо

Земјата има и трет пол и тој се топи навистина брзо. Глечерите на Хималаите содржат повеќе мраз и снег отколку кој било друг регион...

Автомобилски гуми го следат притисокот во нив и може самите да се напумпаат по...

Премиум производителот на гуми Continental претстави нов концепт производ кој има навистина интересни можности. Новата гума се вика C.A.R.E. и има можност за прилагодување...

Amazon ја снима најскапата серија во светот

Серијата на Amazon која ќе претставува претпродолжение на филмската трилогија „Господар на прстените“, според сите најави, изгледа ќе биде најскапата серија на сите времиња....

НАЈПОПУЛАРНИ