7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 2, 2019

Доктори препишуваат садење градини за подобрување на здравјето

Денес модерната наука почнува да ја применува еко-терапијата како вистински медицински третман, па градинарството или хортикултурната терапија се препишува на пациенти како медицинска пракса...

Мобилната апликација „мЗаедница “ добитник на Европската награда за млади 2019 (European Youth Award...

Жири Комисијата на Европската награда за млади (European Youth Award 2019) на средбата во Сараево ја избра мобилната апликација „мЗаедница“ за победник во категоријата...

  Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ – Здружени лидери за унапредување на родовата...

Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ (Women in industry) ќе се одржи на 9. и 10. oктомври 2019, во хотелот Doubletree by Hilton. Дводневната конференција...

Децата со попреченост ќе изучуваат специјална програма со LEGO® коцки на Young Engineers

Young Engineers од Скопје Македонија, Филозофскиот факултет преку Институтот за специјална едукација и рехабилитација, како и Здружението “Во мојот свет” потпишаа Меморандум за соработка,...

Голем интерес и поддршка за одржлива  мода на првиот настан на Fashion Revolution Macedonia

  Над 100 заинтересирани посетители дадоа свој придонес во кревањето на свеста за модна индустрија која подеднакво ги вреднува луѓето, животната средина, креативноста и профитот Со...

Добротворниот хакатон KindHack по втор пат во Скопје

По успешното прво издание на добротворниот хакатон KindHack, поддржан и организиран од Symphony Solutions, ви го најавуваме неговото второ издание, кое ќе се случува...

Дубрoвник е прогласен за најфотогенична дестинација на Instagram

Популарната страница за патувања Big7 ги објави резултатите од изборот на најфотогеничен европски град на Instagram, а меѓу 50-те номинирани градови, на врвот се...

5G веќе е минато – Huawei развива 6G

И покрај проблемите со САД и забраната на американскиот претседател, Huawei веќе гледа во иднина и работи на развој на нови технологии. Моментално во...

Првиот поврат на ДДВ кон граѓаните се очекува до крајот на годината

На 30-ти септември, заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15% од ДДВ, а граѓаните треба да ги очекуваат средствата од јули,...

Холандски супермаркети продава само климатско-неутрални банани

Холандскиот трговец на мало „Плус“ објави дека воведе целосно климатско-неутрални банани, на кои е ставен код кој помага во следењето на новниот пат од...

НАЈПОПУЛАРНИ