7.8 C
Skopje
понеделник, февруари 17, 2020

Дневни Архиви: октомври 9, 2019

Хрватска го доби првиот киборг – со движење на рацете ќе отвора врати и...

Денис Периша, жител на Шибеник познат и како Даркмен, вгради чип под кожата кој му овозможува со движење на раката да плаќа сметки во...

За сите мрзеливи луѓе кои не сакаат да фрлаат ѓубре сега постои паметна канта...

Собирањето и изнесувањето на ѓубрето надвор може да биде напорно, а за некои е и најмалку омилената домашна обврска и често избегнуваат да ја...

Астронаутите по прв пат успеаја да одгледаат говедско месо во вселената

По прв пат астронаути успешно одгледаа говедско месо во вселената со помош на 3Д пиопринтер. Говедските клетки земени од Земјата беа транспортирани до Интернационалната...

Mеѓународната конференција „Жени во индустријата“ – родова еднаквост за поголем развој

Под мотото „Здружени лидери за унапредување на родовата еднаквост“, во Скопје започна дводневната меѓународна конференција „Жени во индустријата“, на која домашни и странски експерти...

Еуростандард Банка ја воведува првата припејд подарок-картичка на нашиот пазар

За прв пат во земјата, Еуростандард Банка АД Скопје воведува нова Mastercard PrePaid подарок-картичка која со своите карактеристики и можности е уникатна и единствена...

Колкава е емисијата на јаглерод диоксид во светот?

Климатските промени се најчеста тема на разговор деновиве, па луѓето претпоставуваат дека владите и организациите преземаат нешто за да се намали емисијата на јаглерод...

Соларните панели многу малку се користат во Македонија

Производството на електрична енергија, особено од фосилни горива е еден од најголемите предизвикувачи на ефектот стаклена градина. Македонија, како земја во развој, има потреба...

Откритијата за вселената им донесоа Нобелова награда на тројца физичари

Овогодинешните добитници на Нобеловата награда за физика се научниците Џејмс Киблс, Мајкл Мејер и Дидије Келоз за своите пионерските откритија за Универзумот. Киблс е награден...

Бесплатни ИТ обуки за младите кои ќе завршат општокорисна работа

Шестотини млади лица ќе се стекнат со дигитални вештини во замена за општокорисна работа. Деновиве ќе биде објавен огласот, каде сите млади на возраст...

Воздушно перниче за велосипедисти се носи на вратот како јака

Воздушното перниче на Hövding е навистина неверојатен изум кој не штити од повреди на главата додека возиме велосипед. Повредите на главата и потресот на мозокот...

НАЈПОПУЛАРНИ