Rollova е нова генерација метро за мерење – мери без лента

0
Еве една иновација и кај метрото за мерење. Rollova е дигитално метро кај кое нема никаква лента, не мора да одите од крај на...

Основачите на CodeWell ја примија наградата за Претприемачи на годината во...

0
Минатата вечер се одржа гала церемонијата во Варшава организирана од страна на Европските Бизнис Награди по повод доделување на наградите за најдобри компании и претприемачи во...

Nokia претстави нови паметни телефони

0
Компанијата HMD Global, која има лиценца за користење на брендот Nokia, може да бие исклучително задоволна со успехот кој го остварија на пазарот во...

Бенјамин Нетанјаху: Бершива ќе биде новиот светски центар за сајбер технологии!

0
Најголемите светски технолошки компании ги лоцираат своите сектори за истражување и развој (R&D) во Израел. Земјата се профилира како врвен хаб за развој на...

Британија ќе забрани продажба на енергетски пијалаци на деца

0
Британската влада размислува да воведе забрана на продажба на енергетски пијалаци на деца поради штетните последици врз здравјето. Таканаречените енергетски пијалаци содржат високо ниво на...

Кинези со вештачка интелигенција ќе ги оценувaат тестовите на децата на...

0
Додека денес учениците и студентите чекаат со денови професорите да ги оценат тестовите и испитите, во иднина резултатите ќе се знаат веднаш, а оценките...

ВИДЕО: Samsung во официјално видео го покажа смартфонот со екран кој...

0
Неминовно е дека мобилните телефони од иднината ќе го заменат сегашниот екран со екран кој се свиткува. Првите обиди за такви телефони веќе имавме...

ВИДЕО: Седиштето SkyDeck ќе овозможи спектакуларен поглед од авионите

0
Компанијата за производство на авиони Windspeed Technologies дизајнираше платформа со форма на меурче која се поставува на горниот дел на авионите и е нова...

Apple и понатаму ја држи позицијата највредна компанија во светот

0
Во текот на изминатата година технолошкиот сектор на глобално ниво забележа импресивни резултати. Токму затоа не е изненадување тоа што на првите 10 места...

Хрватскиот стартап OmoLab вчера собра 130.000 евра на Funderbeam платформата за...

0
Хрватските стартапи се повеќе ја препознаваат платформата Funderbeam како погодна за собирање капитал, па денеска на неа се појави и хрватскиот стартап OmoLab, како...