Првиот ментор на втората пред-акцелераторска програма на Сеавус Инкубатор е од...

0
Силиконската долина повторно во Скопје Како прв ментор на втората пред-акцелераторска програма наменета за ИТ стартапи, Сеавус Инкубатор го најавува  гостувањето на Адамс Елиот од...

Ново во Вип – два нови ТВ канали достапни за сите...

0
Вип со задоволство најавува збогатување на својата понуда со два нови телевизиски канали во Vip TV програмската листа. Од денеска сите нови и постоечки...

„Време е за зимница“, викендов на улица Македонија

0
Десет македонски компании, преработувачи на овошје и зеленчук, викендов ќе бидат дел од манифестацијата “Време е за зимница“ која има промотивен и продажен карактер....

Обезбедете си место на втората Конференција за социјални иноватори во Скопје!

0
На 2 октомври во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе се одржи втората Конференција на социјални иноватори во организација на „Social Impact Lab“...

60% од македонските компании не планираат родова еднаквост на раководните позиции!

0
Иако 65% од вработените во големите и средните компании во Македонија сметаат дека родовата рамноправност во управувањето е многу важна, дури 60% велат дека...

Заедничка акција за пример: Собран отпадот од брегот и водите на...

0
Свесни за огромното значење на чистата и здрава животна средина, по успехот на минатогодишната акција за чистење на кејот на Вардар, вработените и членовите...

Најавено отворање на технолошки парк во Македонија

0
Одржана конференција на МАСИТ за иновативни ИКТ решенија и трендови Во рамки на МАСИТ ИКТ денови, најголемиот ИТ настан во државава,  денес (27.09) во Скопје...

Македонските сајтови се почесто се нападнати, единствен спас се системите за...

0
Интервју со Благоја Кондратјук, инженер за ИКТ решенија во Кабтел. Разговараме за опасностите од сајбер нападите кои стануваат се почести и се посложени, за...

Вештачка интелигенција тема на Сеавус Code Talks

0
Денес, 26 септември, вторник, по четврти пат ќе се одржи Сеавус CodeTalks во Скопје. Настанот ќе се одржи во Сити Хол со почеток во...

Центарот за обука на АМЕРИТ се опреми со модерен симулатор на...

0
Центарот за обука на СИЗ „Македонија сообраќај“ – АМЕРИТ се опреми со најмодерен симулатор на камион од типот „Мерцедес“, кој ќе овозможи предподготовка за...