4 C
Skopje
сабота, април 10, 2021

Технологија

Kabtel desktop

ВИДЕО: Паметно ѕвонче препознава кој ви стои пред врата

Компанијата Nest од Калифорнија го претстави ѕвончето Nest Hello, кое има дури и опција за препознавање лице. Така ќе се чувствувате побезбедни доколку некој...

Куќите на експериментално соседство во Велс функционираат како џиновски батерии

Експериментално соседство во Велс, Велика Британија, има мисија да покаже како паметниот дизајн може да направи огромна разлика кога станува збор за енергетската ефикасност....

Huawei ќе претстави нов паметен телефон со технологија на вештачка интелигенција

Новиот модел Mate 10 ќе пристигне во октомври  Huawei како компанија неодамна ги отстрани Apple од второто место на листата на најголеми произведувачи на паметни...

Медицинска камера може да „гледа“ низ човечкото тело

Досега беше невозможно без рендген или други скапи методи да се утврди каде во телото се наоѓаат ендоскопите. Светлото на ендоскопот наместо да помине...

Платете шише „кока-кола“ со дијалекти

Луѓето кои живеат во една земја и го зборуваат истиот јазик не ги говорат сите зборови исто. Локалните дијалекти од една страна на земјата...

Американскиот бренд Nordstrom отвора продавница во која нема да има роба

Nordstrom му дава ново значење на поимот физичка продавница. Во својот најнов експеримент во новата продавница нема поставено ни рафтови ни облека. Просечната продавница...

Кина ќе гради околу 300 еколошки градови

Кина летово почна да го гради зелениот град Forest City со 40.000 стебла кои растат по згради, но изгледа тоа не е доволно. Земјата...

Кина дава плата од 1 милион долари за некој што ќе го чува новиот џинoвски телескоп

Кина на еден интелигентен странец ќе му плати повеќе од милион долари за да управува со најголемиот радиотелескоп во светот. Five-hundred-meter Aperture Spherical radio...

Во Кина се гради најголемиот технолошки парк во светот

Кинеската компанија Jinlong започна со изградбата на индустриски парк во дистриктот Џухај, каде што ќе инвестира околу 2,5 милијарди евра. Jinlong New Energy Industrial...

НАЈПОПУЛАРНИ