Почетна Тагови Амстердам

Таг: Амстердам

Холандски ресторан пронајде решение за социјалното дистанцирање и сега не може...

0
Ресторанот Mediamatic во Амстердам е целосно букиран до крајот на јуни и покрај социјалната дистанција. Угостителските објекти ширум светот се соочуваат со проблеми доддека...

Амстердам ќе воведе нови даноци за туристите

0
Градските власти на Амстерда најавија дека ќе воведат нови даноци за туристичките ноќевања, чиј број во изминатите неколку години нагло порасна, а новите приходи...

Холандска компанија ве носи со чамец по каналите да ловите –...

0
Оваа холандска компанија ве носи на тури по познатите канали, но тоа не е обична прошетка. Во текот на пловењето нема да ја разгледувате...

Амстердам целосно ќе се грее со енергија добиена од ѓубре

0
Шведската енергетска компанија Vatenfall и компанијата за преработка на отпад AEB Amsterdam склучија партнерство за унапредување на системот за далечинско греење во холандската престолнина,...

ВИДЕО: Паркинг за велосипеди ја собира енергијата што ја создаваат велосипедистите

0
Овој паркинг за велосипеди ја претвора енергијата која ја произведуваат велосипедистите во електрична енергија, која ја користи целото соседство. Системот S Park вклучува предно...

Панасоник го сели седиштето од Лондон во Амстредам

0
Јапонската компанија Панасоник планира во октомври да го пресели европското седиште од Лондон во Амстредам, поттикнат од скорешниот излез на Велика Британија од Европската...

Ова се првите патики направени од гуми за џвакање

0
Гумите за џваање со децении ни го освежуваат здивот и не забавуваат, но претставуваат тешко разградлив отпад кој луѓето го фрлаат каде што ќе...

Во Амстердам сега има еколошки бродови со кои наместо риби, туристите...

0
Според некои најнови студии, има околу 1,8 трилиони парчиња пластика во океаните. Тоа значи околу 80.000 тони отпад во водите на Земјата. Една организација...

ТОП европски градови во кои цените на становите вртоглаво растат!

0
Растот на европската економија кој сите ги чувствуваат и изобилството од евтини кредити придонесе кон тоа да се зголемат цените на недвижнини, појава која...

The Edge во Амстердам е најеколошката и најпаметната зграда во светот

0
Замислете зграда која знае колку точно енергија конзумира, колку слободни паркинг места има и кога тоалетите треба да се чистат. Дури и еспресо машините...