18 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020
Почетна Тагови безбедност

Таг: безбедност

Скопје ги доби првите механизми за регулирање на работата на семафорите!

Компанијата ОКТА како дел од активностите на кампањата за безбедност во сообраќајот „Јас внимавам“ донираше механизми за регулирање на работата на...

Сите апликации на Google Play се безбедни: факт или фикција?

Секогаш препорачуваме симнување на Android апликации од официјални продавници и од ниедно друго мeсто. Но, тоа не значи дека нема вируси на...

Затворите во Хонгконг ќе станат паметни, а затворениците ќе ги чуваат...

Последните години светот околу нас станува паметен - од телефони, часовници, машини за перење алишта и фрижидери до паметни градови. За таквата...

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот

Токио е прогласен за најбезбеден град во светот според способноста на градовите да се соочуваат со сите видови проблеми - од климатските катастрофи до...

Ова се десет најбезбедни земји во светот во случај на Трета...

Во моментот во светот постојат многу потенцијални причини кои би довеле до некој глобален конфликт. Како што пресушуваат природните ресурси на Земјата поради се...

Facebook отвора пет кафулиња каде што ќе нуди проверка на приватноста...

Facebook планира да отвори кафулиња во Лондон и во Обединетото Кралство со цел да ја промовира приватноста на корисниците на нивните услуги. Секој што...

Ова се најдобрите градови во светот за возење велосипед

Во многу градови возењето велосипед до работа и назад не е најомилената активност на луѓето затоа што има огромен сообраќаен метеж, опасности во сообраќајот...

“Јас внимавам“ со едукативни видеа ќе влијае на свеста на учесниците...

Kампањата „Јас внимавам“ на компанијата ОКТА, преку едукативни видеа, ќе ја зголемува свеста за безбедноста во сообраќајот. Секое од видеата обработува некоја од најчестите...

Велика Британија сака да забрани „лајкање“ на Facebook и „пламен” на...

Се ближи ли крајот на „лајкањето“ на Facebook и на „пламените“ на Snapchat? Канцеларијата на комесарот за информирање во Велика Британија вчера ги објави...

Десет работи кои го попречуваат вниманието на возачот

Мобилните телефони не се единствените што го попречуваат вниманието на возачот. Движењето „И понатаму возам – иако не одам“ потсетува дека повеќе од 40% од...

НАЈПОПУЛАРНИ