11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019
Почетна Тагови глобално затоплување

Таг: глобално затоплување

Единаесет градови кои тонат и може да исчезнат до 2100 година

Глобалните температури и нивоата на морињата и океаните се покачуваат, па градовите кои се наоѓаат во крајбрежјата веќе се соочуваат со страшни поплави и...

Комарците дневно убиваат повеќе луѓе отколку ајкулите за еден век

Болестите кои ги пренесуваат комарците како што се маларијата, треската и зика вирусот ги прават најсмртоносните живи суштества на планетата Земја, одговорни за милиони...

Шведска го изгуби највисокиот врв поради глобалното затоплување

Кебнекаисе, највисокиот врв во Шведска, стана жртва на глобалното затоплување. Научниците известија дека глечерот на планинскиот врв се намалува поради се повисоките температури на...

Кина гради градови-сунѓери кои ќе штитат од поплави

Кина гради градови-сунѓери кои ќе имаат улога да штита од поплави. Бидејќи крајбрежните делови од земјата се под закана од драстично покачување на нивото...

Ситуацијата е уште поалармантна – научниците предвидуваат огромно покачување на нивото...

Долго време се веруваше дека нивото на светските мориња и океани до 2100 година ќе се зголеми поради топењето на ледот. Научниците претходн предвидуваа...

Виена ќе ja добие првата улица во светот каде ќе може...

Климатските промени се еден од најголемите предизвици за човештвото. Тие имаат силно влијание на околината, на човечкото здравје и на економијата во целиот свет....

Глобалните температури во 2018 година биле четврти највисоки во историјата

Глобалните температури во 2018 година биле четврти највисоки во историјата, потврдија научниците и додадоа дека изминатите пет години се највисоките температури откако се врши...

За да опстане светот потрошувачката на месо мора да се намали...

Група научници од повеќе европски истражувачки институти направија детална анализа на влијанието на прехранбениот систем врз Земјата. Анализата покажува дека доколку земјоделските практики и...

Експертите предупредуваат: веќе во 2030 година можна е катастрофа на Земјата

Светот мора да направи брз транзиција бес преседан во поглед на начинот на кој ја користиме енергијата за храна, патување и за животот воопшто...

На Швајцарија и снемува снег – познатиот ски-центар изгуби 1/5 од...

Во Швајцарија, позната по своите луксузни ски-ресорти и прекрасни снежни планини снемува снег, покажува најновото научно истражување. Врвните сателитски податоци покажуваат дека популарната дестинација...

НАЈПОПУЛАРНИ