Почетна Тагови Загреб

Таг: Загреб

Загреб станува центар за стартапи кои развиваат проекти со вештачка...

0
Годинава во Загреб стартуваше со работа инкубатор посветен на стартапи кои развиваат идеи на полето на вештачката интелигенција, машинското учење и напредната аналитика. Во...

На Текстилно-технолошкиот факултет во Загреб создадоа паметна облека која мисли, знае...

0
На Текстилно-технолошкиот факултет во Загреб осмислија и патентираа паметна облека. Меѓу облеката има и јакна која чувствува и мисли за вас. Јакната навидум не...

ИТ компанија од Загреб направи паметна брава!

0
ИТ компанијата Aduro од Загреб го претстави новото идејно деловно решение наменето за малите изнајмувачи и приватните корисници. Станува збор за паметна брава наречена...

Загрепчани го направија најдобриот софтвер за контрола на летови во светот

0
Дека може да се успее со макотрпна работа и труд покажа младата екипа на чело со претприемачот со богато искуство Марк Емер. Нивниот софтвер...

Претставен првиот хрватски електричен болид

0
Ова не е првиот студентски болид направен во Хрватска, но е првиот електричен хрватски болид и првиот со карбонска шасија. Тоа е болид кој...

Наскоро рекламите ќе излегуваат од ѕидови?

0
Последните години технологијата целосно го смени начинот на кој се врши рекламирање. На сите им е од интерес да бидат први и поинакви од...

Градоначалникот на Загреб најави проект од милијарда евра – Нов Загреб...

0
Денес, на Божиќ, градоначалникот на Загреб на своите сограѓани им најави што се ќе се гради во 2019 година. Милан Бандиќ ги најави најважните проекти...

Отворена првата Xiaomi Mi продавница во Хрватска

0
По отворањето на продавница воВиена кон крајот на мај годинава, како и неодамнешното отворање на продавница во Лондон, четвртиот светски производител на мобилни телефони...

Forbes го рангираше Загреб како најдобра адвентска дестинација во Европа

0
Адвент е време која секој главен град и помало место во Европа на пазарите има различна гастрономска понуда, варено вино, богати забавни содржини и...

(ГАЛЕРИЈА) Загрепчани први во Европа го видоа Tesla Model 3, еден...

0
Во рамки на проектот „Татковината на Никола Тесла“ („Domovina Nikole Tesle") во Загреб на Цветниот плоштад беше претставен најновиот модел на електричен автомобил на...