14 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020
Почетна Тагови зеленчук

Таг: зеленчук

Германски супермаркети тестираат амбалажа која се јаде за да се намали...

Германските синџири супермаркети Edeka и REWE ја предводат борбата против пластичната амбалажа и тестираат нов начин на пакување на овошјето и зеленчукот....

Во Србија отворена првата банка за семиња и гени

Во селото Паштриќ во Србија беше отворена првата банка аза семиња и гени „Zrno“, која има за цел актив но одгледување на старите сорти...

ВИДЕО: Парижани садат градини по улиците на Париз

Во Париз жителите на оваа најпозната светска метропола почнаа да садат вистински градини по улиците. Секој жител може да аплицира за да добие дозвола...

Ова се продуктите кои содржат најмногу пестициди!

Според податоците на непрофитната американска организација Environmental Working Group (EWG), и покрај миењето на 65% од овошјето и зеленчукот остануваат штетни хемикалии кои предизвикуваат...

Автоматска градина за одгледување овошје и зеленчук во вашата кујна

Оваа високотехнолошка градина за затворени простори ќе може да одгледува овошје и зеленчук целосно автоматски. Дизајнерот Пјер Нибарт од Квебек, Канада, направи нов проект...

Кинеската сонда на Месечината однесе семе за одгледување зеленчук

Сондата наречена по кинеската божица на Месечината во неделата наутро влезе во планираната орбита за да се овозможи слетување. Слетувањето се очекува во четврток....

Кинези ќе градат индустриски парк за овошје и зеленчук во Србија

Кина и Србија се во преговори за изградба на индустриски парк за овошје и зеленчук кој, на иницијатива на кинеската влада, ќе се гради...

Обвивката Edipeel ги одржува овошјето и зеленчукот свежи четири пати подолго

За да ги зачуваме свежи овошјето и зеленчукот ги ставаме во фрижидер. Но, што кога би имало алтернатива за тоа? Тоа прашање ја инспирирало...

Холандска компанија ги „тетовира“ овошјето и зеленчукот за да не користи...

Холандскиот дистрибутер на зеленчук и овошје Eosta пронајде начин како да стави органска „амбалажа“ на продуктите со која ќе ги замени лепенките или пластичните...

НАЈПОПУЛАРНИ