11.7 C
Skopje
среда, ноември 20, 2019
Почетна Тагови инвестиции

Таг: инвестиции

Нова можност за инвестициски активности со финансиска поддршка 

Kомпаниите можат да поднесувaaт барања за користење финансиска поддршка согласно Законот и да ги искористат можностите за зголемување на нивната конкурентност, а со тоа...

Huawei ќе инвестира 793 милиони долари во Полска

Кинескиот технолошки гигант Huawei сака да инвестира 793 милиони долари во Полска во текот на идните пет години, иако од улогата на кинеската компанија...

Мате Римац ќе и помага на хрватската влада да привлече инвестиции...

Претседателот на Владата на Хрватска, Андреј Пленковиќ, одржа состанок со претприемачот и основач на компанијата Rimac Automobili, Мате Римац, на кој разговараше за потенцијалите...

Милан Димитриевски: X Фактор Акцелератор од Велес ќе ја развива стартап...

X Фактор Акцелератор од Велес е првиот и единствен бизнис акцелератор надвор од Скопје, кој е основан од инвеститори со големо практично искуство во...

Ларс Олофсон: шведскиот Прио старт-ап за една година инвестираше во десетина...

Менаџмент консултантите од Шведска, Ларс Олофсон (Lars Olofsson) и Нина Јансдотер (Nina Jansdotter) се косопственци на Прио старт-ап, компанија која постои четири години и...

Весна Иваноска: Во следните три години ќе инвестираме половина милион евра...

Повикот за стартап компании кои сакаат да аплицираат за Акцелераторската програма на Сеавус Акцелератор официјално ќе почне на 13 мај годинава. Кој може да...

Кинеските компании најмногу инвестираат во Велика Британија, Германија, Италија и во...

Кинеските инвестиции во држави од Европската унија во последните десет години нагло пораснаа, а Европската комисија неодамна Кинезите ги нарече системски ривал и стратешки...

Валери Петров: Спојувањата и аквизициите (M&A) се успешен модел за обезбедување...

Интервју со Валери Петров, консултант од Бугарија и партнер во Axxess Capital Спојувањата и аквизициите (M&A) се многу често користен модел на обезбедување инвестиции и...

Со 15 милиони евра од ЕИБ ќе се поддржат 39 мали...

Со 15 милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка – ЕИБ ќе се поддржат инвестициите на 39 мали и средни фирми, кои првично...

Правните и физичките лица ќе можат да вложуваат во недвижности и...

Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата...

НАЈПОПУЛАРНИ