Почетна Тагови Индија

Таг: Индија

Индија се искачи на второ месато во светот по бројот на...

0
Индија денес го претрка Бразил и стана втора земја во светот, после САД, која има најголем број заболени од корона вирусот. Бројот на новозаразени...

Америка сака да ги забрани кинеските апликации, вклучувајќи го и TikTok

0
Еден од следните чекори кои американската влада би можела да ги преземе против Кина е забрана за користење на кинеските мобилни апликации, вклучувајќи го...

По прв пат после 30 години во Индија јасно може да...

0
Жителите на индискиот град Јаландар и околината во сојузната индиска држава Пунџаб, како што велат, по прв пат после повеќе децении можат да ги...

Индија го ограничи извозот на лекови, меѓу кои и парацетамолот, поради...

0
Индија, која е главниот светски снабдувач со генерички лекови, вчера го ограничи извозот на 26 фармацевтски состојки во лековите, вклучувајќи го и парацетамолот, поради...

Индиски научници тврдат дека направиле „вселенски тули“

0
Научници од индискиот Институт за наука во соработка со колеги од Индиската организација за истражување на вселената направија „вселенски тули“. Научниците тврдат дека направиле...

Amazon ќе инвестира милијарди долари во Индија

0
Директорот на американската технолошка компанија Amazon, Џеф Безос најави голема инвестиција во Индија, фокусирана на дигитализација на мали и средни компании. Дигитализацијата на тие...

Индиски стартап нуди плата за спиење

0
Сите вработени во светот имаат приговори на својата работа - не се доволно платени, работат премногу и постојано се ненаспани. Еден индиски стартап ќе...

Nokia влегува на пазарот за паметни телевизори

0
Nokia одлучи да го прошири својот бизнис на уште едно поле - паметните телевизори. Но, притоа ќе бидат внимателни и нема да почнат со...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто...

0
Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно. По улиците на градот претходно имало купишта ѓубре од домаќинствата, кое скапувало...

Индија ги забрани електронските цигари

0
Индиската влада го забранува производството, продажбата и увозот на електронски цигари со објасненување дека тој начин на консумација на производи од тутун е опасен...