24 C
Skopje
петок, јули 3, 2020
Почетна Тагови казна

Таг: казна

Грчката плажа Авлаки затворена поради преголем број посетители на плажата

Откако Грција конечно ги отвори плажите после неколкумесечниот карантин, плажата Авлаки во Порто Рафти во близина на Атина повторно ќе биде затворена...

Јужна Кореја постави контејнери кои ве казнуваат ако фрлате храна

Во Јужна Кореја се поставија контејнери кои ќе ви наплатат ако фрлате храна во нив. Оваа шема во Сеул се покажа успешна во менувањето...

Венеција казни архитект со 78.000 евра затоа што изградил небезбеден мост

Суд во Италија го казни архитектот Сантијаго Калатруво со 78.000 евра затоа што неговиот дизајн на мост во Венеција не е прилагоден на бројот...

Во Јапонија следува казна ако управувате со дрон додека сте под...

Откако во Јапонија беше изгласан законот кој носи нови промени во врска со управувањето со беспилотни летала, во Земјата на изгрејсонцето ако пиете алкохол,...

Франција го казни Google со 50 милиони евра поради нетранспарентност

Регулативата на ЕУ за заштита на податоци е релативно нова, но Google веќе има проблеми поради наводно прекршување на правилата. Францускиот регулатор CNIL го...

Huawei казни двајца вработени затоа што објавија новогодишна честитка од нивниот...

Huawei казни двајца вработени и им ги намали платите откако својата новогодишна честитка на Twitter ја објавија од својот iPhone. Потпретседателот на кинескиот гигант...

Велика Британија го казни Facebook со половина милион фунти

Британскиот комесар за информации го казни Facebook со максимални 500.000 фунти поради однесувањето на компанијата во скандалот со компанијата Cambridge Analitica. Истрагата на регулаторното тело...

Маск мора да плати 20 милиони долари и да го напушти...

Пред неколку дена американската Комисија за хартии од вредност го обвини Илон Маск за измама и залажување на јавноста затоа што преку Twitter најави...

По астрономската казна од ЕУ, Android можеби нема да биде бесплатен

Откако Европската комисија му изрече казна од 4,34 милијарди евра поради нефер однесување во контекст на пласирањето апликации за корисниците на паметни телефони, стигнуваат...

ЕУ го казни „Гугл“ со рекордни 4,3 милијарди евра

Европската комисија потврди дека „Гугл“ ќе треба да плати рекордни 4,3, милијарди евра казна за прекршување на правилата за конкуренција на ЕУ. Најавата беше очекувана...

НАЈПОПУЛАРНИ