Почетна Тагови Калифорнија

Таг: Калифорнија

Калифорнија е првата држава во светот која се обврза целосно да...

0
Калифорнија ќе стане првата американска сојузна држава и првата држава во светот која целосно ќе ги стопира операциите за вадење нафта. Гувернерот на Калифорнија,...

Погледнете како ќе изгледа првата 3Д печатена населба во светот

0
https://www.youtube.com/watch?v=sJ29nTOKFdk Недостигот на простор и загриженоста за одржливоста на градбите сега се поактуелни од кога било. Една компанија која зиработува технологија за градежништво сака да...

Американскиот град Петалума забрани изградба на бензински пумпи со цел да...

0
Еден град во САД со одлука на градското собрание едногласно забрани изградба на нови бензински пумпи и додавање на нови пумпи за гориво на...

Во Долината на смртта во Калифорнија измерена највисоката температура во светот

0
Во недела, 16 август, американската Национална метеоролошка служба ја измери највисоката температура кога било измерена на Земјата. Високите температури во Долината на смртта во...

Куќа прекриена со огледала станува невидлива и се претопува со околината

0
Invisible House е дом прекриен со огледала, дизајниран да личи на облакодер од Њујорк кој е превртен на страна. Куќата е прекриена со рефлективни...

Се гради најмалата нуклеарна централа во светот

0
Додека светот се соочува со предизвикот преминување на зелени извори на енергија, некои еколози велат дека е време да ја прифатиме нуклеарната енергија. Тие...

Во Калифорнија автономни автомобили ќе доставуваат пици до дома

0
Одделот за моторни возила на сојузната држава Калифорнија минатата недела донесе одлукa според која заинтересираните компании ќе можат да тестираат автономна достава со возила...

Apple со 2,5 милијарди долари ќе ја решава кризата со домување...

0
Во следните две години „Епл“ ќе додели 2,5 милијарди долари во обид да ја реши станбената криза во Калифорнија, соопшти синоќа компанијата. Една милијарда...

Во Калифорнија училиштата ќе отвораат подоцна за тинејџерите да можат да...

0
Училиштата во Калифорнија ќе отвораат подоцна за тинејерите да можат да спијат подолго. Наставата за тинејџерите на возраст од 11 до 13 години ќе...

Калифорнија забранува животни во циркус

0
Гувернерот на американската држава Калифорнија одобри закон со кој се забранува учество на најголем дел од животните по циркусите. Со законот се исклучува учеството...