3 C
Skopje
среда, декември 2, 2020
Почетна Тагови Калифорнија

Таг: Калифорнија

Калифорнија со закон забрани ставање лоши лозинки

Американската сојузна држава Калифорнија донесе интересен закон со кој се забрануваат лошите лозинки. Со овој потег државата сака да ги зголеми безбедносните стандарди за...

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун го потпиша законот со кој државата се обврзува до 2045 година да произведува струја без емисија...

Во Калифорнија се тестираат дигитални регистарски таблички на кои се прикажуваат...

Неодамна беше најавено дека во Дубаи ќе почне тестирањето на дигитални регистарски таблички кои се опремени со GPS и ќе можат да контактираат со...

Калифорнија почна да користи програма која следи што пишуваат жителите на...

Калифорнија почна да користи програма која следи што пишуваат граѓаните на социјалните мрежи. Западниот дел од Сакраменто во Калифорнија ја стартуваше контроверзната програма ZenCity, која...

Во Калифорнија ќе биде задолжително да се поставуваат соларни панели на...

Соларните панели се се попопуларни, а властите во Калифорнија се подготвуваат да ги направат задолжителни, пишува Klix.ba. Се очекува калифорниската Комисија за енергија да...

Градот Беркли во Калифорнија ќе издава своја криптовалута за да не...

Иако лудилото по криптовалутите се смири по падот на вредноста на биткоин, тоа не значи дека интересот за виртуелните валути целосно го снема. Многу...

Седумгодишниот Рајан од Калифорнија отвори компанија за рециклирање отпад

Уште како многу мал, Рајан Хикман кој е по потекло од Калифорнија искажал огромен интерес за хоби нетипично за неговата возраст: повеќекратно користење на...

Винарница од Калифорнија произведува безалкохолно вино со марихуана

Легализацијата на марихуаната за рекреативни цели во некои американски сојузни држави резултираше со создавање на мултимилионска индустрија, со проценки дека индустријата ќе достигне вредност...

Дестилерија од Калифорнија произведува вотка од отпадоци од храна

40% од храната која се одлегува во САД завршува на депонија. Тоа е проблем кој постојано привлекува внимание. Една дестилерија од Сан Диего, Калифорнија...

НАЈПОПУЛАРНИ