14 C
Skopje
недела, април 11, 2021
Почетна Тагови корона криза

Таг: корона криза

Бројот на туристи во ноември лани намален за 66,6 отсто

Туризмот како една од најпогодените гранки на економијата продолжува да трпи сериозни штети од корона кризата. Според податоците на Државниот завод за...

2020 година е најлошата година за авионската индустрија

Рекордните загуби на авиокомпаниите како последица на пандемијата на Ковид-19 ќе продолжат да растат и следната година, бидејќи очекуваните вакцинации ќе одземат...

Овие три групи работници се најпогодени од корона кризата

Најголемите жртви од корона кризата на пазарот на труд се вработените на определено време, сезонските работници и работниците на повремени работни места,...

Дубаи инјектира 2 милијарди долари во националниот авиопревозник Emirates

Владата на Дубаи инјектираше 2 милијарди долари во националната авиокомпанија Emirates, откако пандемијата на коронавирусот во март го стопираше патувањето со авион....

Богатите се речиси недопрени од кризата – дури 80% од нив...

Повеќе од 3/4 од најбогатите луѓе во светот пријавиле пораст на своето огромно семејно богатство и покрај економскиот шок кој го предизвика...

Србија е единствената земја каде што бројот на невработени се намалил...

Според евиденцијата на српската Национална служба за вработување, на 15 март во Србија имало 515.000 невработени луѓе, а сега има 513.000, изјави...

Поради пандемијата, најголемата европска авиокомпанија губи милион евра секој час

Авиокомпанијата Lufthansa и понатаму преговара со германската влада за извлекување од кризата во која влезе за да избегне банкрот, но во исто...

НАЈПОПУЛАРНИ