Почетна Тагови кула

Таг: кула

Највисоката дрвена зграда во Шведска ќе ја намали емисијата на CO2...

0
Скандинавската градежна компанија C.F. Møller Architects го подигна нивото на одржливата архитектура во светот со својата најнова градба - кулата Кајстаден, која е највисоката...

Во Сараево се гради највисоката кула на Балканот

0
Групацијата Avaz го претстави својот нареден проект Avaz Ski Tower, која со своите 250 метри ќе биде повисока од Авалската кула во Белград, која...

ВИДЕО: Швајцарцарска компанија произведе кула за складирање енергија од обновливи извори!

0
Швајцарската компанија Energy Vault Inc, со седиште во Лугано, Швајцарија, која произведува производи за складирање обновлива енергија, ја доби наградата World Changing Idea 2019 во...

ВИДЕО: Оваа кула од бамбус чини само 1.000 долари, а прави...

0
Во изолираните пустински предели каде што пристапот до чиста вода за пиење е постојан предизвик една кула направена од бамбус може да го спаси...

Solar Vertical City е зелена кула „посадена“ на дното од морето

0
Помирени со фактот дека се покачува нивото на морињата и океаните архитектите почнуваат да креираат изводливи живеалишта поставени на или над вода. Италијанскиот архитект...

Првата „правосмукалка за смог“ во светот се сели во Полска

0
По турнејата низ Кина, кулата за чистење на смогот од воздухот, дел од Smog Free Project на Studio Roosegaarde, ќе овозможи дишење на чист воздух...

Кина го изгради најголемиот прочистувач на воздухот во светот

0
Во кинескиот град Сиан во провинцијата Шаанси почна со работа најголемиот прочистувач на воздухот во светот, пренесува Inhabitat. Кулата висока 100 метри веќе го...

Дубаи гради масивен облакодер кој во себе ќе содржи цел град

0
Облакодерот Dubai Creek Tower ќе биде висок 928 метри и во неговата основа ќе содржи цел град - во него ќе може да живеат...

Тел Авив собори светски рекорд со највисоката LEGO кула во светот

0
Илјадници луѓе во Тел Авив се обидоа заедно да ја изградат највисоката LEGO кула во светот во сеќавање на осумгодишно момче кое било жртва...

Кула за летачки автомобили во Шангај ќе го чисти воздухот со...

0
Летачките автомобили многу набрзо ќе излезат од фикцијата и ќе станат наша реалност, а компанијата Richard’s Architecture + Design (RA+D) на чело со архитектот...