Почетна Тагови Лондон

Таг: Лондон

Ново истражување за антителата покажа кај кои луѓе побрзо исчезнуваат и...

0
Нивото на антителата кај пациентите кои го преболеле КОВИД-19 во британската популација брзo падна во текот на летото, покажа британско истражување кое упатува на...

Градоначалникот на Лондон си ја намали платата поради корона вирусот

0
Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, поради пандемијата си ја намали себеси платата за 10% и ја повика британската влада да им помогне на локалните...

Лондон создаде огромни зони во градот каде што не се дозволени...

0
Како можете да ги одвикнете луѓето да не користат јавен транспорт , да практикуваат социјално дистанцирање и да не возат автомобили? Така што ќе...

Хрватскиот иноватор Иван Мрвош не се грижи за Брегзит – отвори...

0
Хрватската компанија Include, која е водечки производител на паметни решенија за градови, отвори канцеларија во Лондон. По прв пат британската јавност ја запозна пред...

Британски научник тврди дека ова лето ќе почне со клинички тестирања...

0
Водечки британски научник постигна значаен успех во трката за пронаоѓање вакцина за корона вирусот откако го скратил времето потребно за развој на вакцина од...

Њујорк и понатаму е најголемиот светски финансиски центар

0
Њујорк ја задржа титулата водечки светски финансиски центар и ја зголеми својата предност во однос на второпласираниот Лондон поради неизвесноста околу Брегзит, при што...

Facebook ќе отвори 1.000 нови работни места во Лондон

0
Facebook објави дека годинава планира годинава да отвори илјада нови работни места во Велика Британија, а меѓу другото, новите работници ќе бидат ангажирани на...

Лондон има „библиотека“ во која можете да позајмите се што ви...

0
Лондон има „библиотека“ во којашто можете да позајмите се што ќе ви треба. Значи, не мора да купувате ништо ново, туку можете да го...

Најголемиот зелен ѕид во Европа годишно ќе може да апсорбира дури...

0
Во Лондон на зградата Citicape House ќе се најде најголемиот зелен ѕид во светот со површина од околу 3.700 квадратни метри. Не само што...

Возењето електрични скутери во Њујорк и во Лондон е илегално

0
Ако патувате во Лондон или во Њујорк, треба да знаете едни од нивните нови закони. Имено, иако по улиците на двата града ќе видите...