Почетна Тагови Марс

Таг: Марс

SpaceBok е првиот четириножен робот дизајниран за Марс

0
Сите роботи што слетале на Марс, вклучувајќи го и најновиот Perseverance, имаат една заедничка карактеристика, а тоа се тркалата. Меѓутоа, тоа ќе се смени...

Сеизмичка активност на Марс им откри на научниците што се крие...

0
Научниците на НАСА продреа во внатрешноста на Марс по прв пат. Вселенското летало на агенцијата InSight, кое се наоѓа на површината на Црвената планета...

Kина објави нови фотографии од роверот Zhurong на Марс

0
Кина денес објави нови фотографии од кинескиот ровер на Марс која ја истражува површината на Црвената планета. Според локалните медиуми, тоа е знак дека...

Хеликоптерот на НАСА со уште едно историско достигнување

0
Хеликоптерот на НАСА, Ingenuity, оствари уште еден историски лет. Успешно прелета над 100 метри и се спушти на дел од Марс на кој не...

Кинескиот ровер почна со истражување на површината на Марс

0
Моторизираниот кинески ровер кој се контролира на далечина се спушти од својот лендер на Марс и тргна во истражување на површината на Црвената планета,...

Американски научник предупредува дека ако има живот на Марс, можеби за...

0
Научниците кои ја истражуваат вселената се сложуваат во една работа - некаде таму надвор има траги на живот. Колку ќе им биде потребно за...

Видео од првото успешно слетување на ракетата Starship за патување на...

0
Прототипот на ракетата SpaceX, Starship SN15, конечно по прв пат успешно слета назад на копното после висинки тест на 10 километри и неколку спектакуларно...

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА леташе на Марс по трет пат, а...

0
https://www.youtube.com/watch?v=kNx9hcrUpww Хеликоптерот на НАСА, Ingenuity, полета по трет пат и овој пат има и видео од неговиот лет. Од НАСА велат дека хеликоптерот се издигнал...

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА ја испрати првата фотографија во боја од...

0
Малиот хеликоптер Ingenuity, кој во склоп на мисијата Perseverance го направи својот прв историски лет на Марс продолжува да ги одушевува научниците. Во текот...

НАСА успеа да добие кислород кој може да се дише од...

0
НАСА успеа да екстрахира кислород за дишење од тенкиот воздух на Марс. Уредот кој го користеле дестилирал 5 грама чист кислород од јаглерод диоксидот...