29 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020
Почетна Тагови обновлива енергија

Таг: обновлива енергија

Секој нов кров во Виена ќе произведува чиста енергија

Австрија си зададе цел да вгради фотоволтаични системи на милиони кровови, а во тоа секако ќе помогнат најновите измени и дополнувања на...

Кенија ја изгради најголемата фарма на ветар во Африка

Кенија ја изгради најголемата фарма на ветар во Африка. 365-те огромни турбини ќе го зголеми производството на електрична енергија во земјата за...

Научници пронајдоа ефикасен начин за создавање енергија од солена вода

Научниците се обидуваат да пронајдат нови облици на производство на енергија за да ја намалат зависноста од фосилните горива и да ја...

Ова е првиот уред во светот кој произведува струја од енергијата...

Нашата планета е свет кој изобилува со вода - 70% од површината на Земјата се океани. Со векови е познато дека кога...

Apple доби награда од Обединетите нации за користење 100% обновлива енергија

Компанијата Apple доби една од 15-те награди во рамките на програмата Global Climate Action на Обединетите нации. Од ОН соопштија дека добитниците на наградата...

До крајот на годинава ИКЕА ќе произведе повеќе енергија отколку што...

До крајот на годинава ИКЕА ќе генерира повеќе енергија отколку што може да потроши. Сето тоа е благодарение на вкупно речиси 1 милион соларни...

Една третина од енергијата во светот доаѓа од обновливи извори

По многу години напорна работа и посветеност, една третина од вкупната енергија произведена во светот е добиена од обновливи извори. Интернационалната агенција за обновлива...

Финска ќе забрани употреба на јаглен од 2029 година

Финска го помести крајниот рок за исфрлање од употреба на јагленот за една година и си зададе нова цел - 1 мај 2029 година....

Пивото Budweiser сега се прави со 100% енергија од ветрот

Во 2017 година пиварницата Anheuser-Busch InBev - производител на некои од најпознатите брендови пиво како Budweiser, Stella Artois, Corona, Shock Top - ги најави плановите...

Данска ќе прави девет вештачки острови за производство на обновлива енергија

Со цел да обезбеди повеќе обновлива енергија и помала зависност на Копенхаген од мрежата, данската влада ги најави своите планови да направи девет вештачки...

НАЈПОПУЛАРНИ