-2.2 C
Skopje
недела, јануари 23, 2022
Почетна Тагови отпад

Таг: отпад

Швеѓаните имаат ново хоби – џогирање и истовремено собирање отпад

Plogging (плогинг) е фитнес тренд кој ќе ви помогне вам и на животната средина да се одржувате во здрава форма. Скандинавците ја измислија оваа...

Дубаи ќе ја гради најголемата фабрика во светот за производство на...

  Дубаи планира да се справува со отпадот на многу храбар начин: со најголемата фабрика за производство на енергија од отпад во светот. Според New...

Седумгодишниот Рајан од Калифорнија отвори компанија за рециклирање отпад

Уште како многу мал, Рајан Хикман кој е по потекло од Калифорнија искажал огромен интерес за хоби нетипично за неговата возраст: повеќекратно користење на...

Жителите на Хаити со рециклирање пластика обезбедуваат школарина за децата

Во Хаити се одвива една револуција на одржливоста. Додека во САД рециклирањето десетина пластични шишиња може да ви донесе само неколку долари, во Хаити...

Мисијата за чистење на вселената од отпад е подготвена за лансирање

Мисијата која ќе тестира различни методи за чистење на вселената од отпад е подготвена за лансирање. Вселенскиот брод „RemoveDebris" ќе се обиде да исфрли...

Топ 10 земји во светот кои рециклираат најмногу отпад

Не е тајна дека постојано расте популацијата на Земјата. Технолошкиот напредок и нивото на културата се зголемува, живееме брзо и се помалку имаме време...

Шокантно видео ја покажува вистината за загадувањето на Земјата

Шокантно видео покажува како нашите навики за фрлање ѓубре го претвораат рајот на Земјата во куп ѓубре. На видеото може да се видат водите...

Пакомак ја поддржа акцијата „Едно капаче Една надеж +“

Пакомак во здружени сили со Министерството за животна средина и просторно планирање и СНС Ре-Пласт спроведе големата хуманитарно-еколошка акција “Едно Капаче-Една Надеж+”. Целта на оваа...

Пакомак денеска стартува голема акција за чистење на Скопје

Компанијата „Пакомак“ започнува со акција за чистење на Скопје под мотото „Селектирај иднина!- Заедно за почиста животна средина“ Првата акција започнува денес во 11 часот...

Plasma Rock е нов материјал кој се прави од рециклиран отпад...

Дали преполните депонии може да станат рудници на скапоцени материјали? Изгледа да. Дизајнерот Ингл Слуиџс пронајде начин отпадот од депониите да го претвори во...

НАЈПОПУЛАРНИ