-1.2 C
Skopje
среда, декември 1, 2021
Почетна Тагови отпад

Таг: отпад

Шкотски научници ги претвораат отпадоците од индустријата за виски во биориво

Шкотски научници открија начин како нуспроизводите кои се добиваат при производството на виски да ги искористат за нешто сосема поинакво - производство...

(ВИДЕО) 360° Случај РДФ за „Усје“: Македонија забрани тридецениска пракса на...

Пескара – седиште на истоимената провинција во срцето на Италија. Преку ден на улиците – сообраќаен метеж, ноќе – подредени канти за...

Во Македонија годишно се користат 150 милиони кеси! Веќе нема да...

Годишно на пазарот се пуштаат меѓу 120 и 150 милиони пластични кеси кои завршуваат како отпад. Тоа е од 2 до 3...

Наградени најдобрите уметнички дела создадени од амбалажен отпад

Наградени се најдобрите уметнички дела создадени од амбалажен отпад од конкурсот„Trash for Art“, во организација на „Пакомак“. Пријавените дела конкурираа во три...

Непал годинава исчисти 10 тони отпад од Монт Еверест

Годинава Непал отстрани 10 тони отпад од Монт Еверест. Природата на планината била недопрена кога Едмунд Хилари и Тензинг Норгеј прв пат...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно. По улиците на градот претходно имало купишта ѓубре од домаќинствата, кое скапувало...

Шангај постави паметни корпи за отпадоци кои предупредуваат ако фрлите погрешен...

Кинезите се досетиле за конкретно решение за дилемите каков отпад треба да се фрла во корпите за отпадоци ако на нив нема назначено ништо,...

Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од улица ако луѓето...

Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од соседства каде што луѓето не рециклираат. Со цел да се поттикнат луѓето на „позелен“ начин на...

Во кинескиот град Шенжен се гради најголемата фабрика во светот за...

Најголемата фабрика за преработка на отпад во светот е џиновски објект во градот Шенжен во јужниот дел на Кина. Кога ќе почне со работа, ќе...

Ајкулата WasteShark е првата ајкула која сите би ја посакале во...

Ајкулите се предатори и добри ловци, но за разлика од обичните ајкули кои се хранат со морски животни помали од нив, ајкулата WasteShark се...

НАЈПОПУЛАРНИ