13.8 C
Skopje
недела, ноември 28, 2021
Почетна Тагови паметен град

Таг: паметен град

Погледнете како ќе изгледа футуристичкиот град на Toyotа во Јапонија

Компанијата Toyota во Јапонија гради футуристички паметен град кој ќе биде своевидна лаборатоирја за тестирање на нови технологии. Во градот ќе се...

Во Сингапур ќе се гради паметен град со 42.000 домови

https://www.youtube.com/watch?v=nzgIQrHfOq0 Во Сингапур ќе се гради паметен град со 42.000 домови, а тоа значи дека жителите своите...

Саудиска Арабија ќе гради град само за пешаци, без улици и...

Саудиска Арабија го претстави планот за градот The Line, кој ќе биде целосно за пешаци. Градот е дел од гига-проектот Neom вреден...

Кина гради паметен град со кој целосно ќе управува вештачка интелигенција

Кина развива нов паметен град кој целосно ќе биде контролиран од вештачка интелигенција. Жителите во тој град и нивните посетители ќе ги...

Во Бања Лука се отвора научно-технолошки парк

Градот Бања Лука подготвува проект за нов научно-технолошки парк, кој ќе биде зона за развој на нови информатички технологии и креативни индустрии....

Виена има најдобра стратегија за развој во паметен град

Се повеќе мали градови се стремат да станат паметни, а најголема просечна оценка за тоа имаат азиските градови. После нив следуваат градовите во Северна...

Паметен град базиран на блокчеин технологија никнува во американската пустина

Иако лудилото по криптовалутите не е повеќе во подем, оние кои во тоа лудило заработија милиони или милијарди долари сега размислуваат што ќе прават...

Најголемиот паметен град во светот ќе никне на Филипините

Со одржливиот раст на економијата на Филипините локалниот пазар на недвижности продолжува да привлекува масивни инвестиции, а странските играчи не пропуштаат прилика да го...

„Солвео“ бара smart city решенија од младите визионери за подобро Скопје!

Концептот на Smart Cities е еден од трендовите на иднината кој претставува спој на продукти и информации од различни области на секојдневниот живот поврзани...

Поранешна воена база во Бостон ќе биде претворена во паметен град

Плановите за изградба на нов град во близина на Бостон, на околу 13 километри оддалеченост, се готови. Компаниите Sasaki Associates и Elkus Manfredi Architects...

НАЈПОПУЛАРНИ