Почетна Тагови Париз

Таг: Париз

Во Париз се отвора пицерија во која пиците ќе ги прават...

0
Во некои ресторани во светот веќе се „вработени“ роботи кои ги услужуваат гостите, а храна и пијалаци може да се нарачаат преки QR кодови,...

САД се првата земја во светот која се повлекува од Парискиот...

0
САД и официјално го напуштаат меѓународниот договор за климата кој на крајот на 2015 година беше постигнат во Париз. Американските власти на 4 ноември...

Париз забрани џогирање во текот на денот

0
Пазир денес забрани џогирање во текот на денот како дел од мерките за битката против корона вирусот откако земјата вчера го имаше досега највисокиот...

Париз целоснo ќе се преобрази пред стартот на Летните олимписки игри...

0
Во блиска иднина обележјата на француската престолнина како Ајфеловата кула и кулата Монпарнас ќе доживеат сериозна преобразба, а крововите на париските згради ќе станат...

Rebuilding Notre Dame, нов документарец за реновирањето на катедралата

0
Поминаа повеќе од девет месеци откако пожар ја зафати кадетралата Нотре Дам во Париз. Нотре Дам со векови беше историски споменик, кој е дел...

Париз ќе ја отвори најголемата урбана фарма на кров во светот

0
Најгусто населениот европски град расте, но сега не зборуваме за луѓето. Градот расте со овошје и зеленчук. На работ на француската престолнина се гради...

Париз тестира летачки такси со надеж дека ќе бидат идниот градски...

0
Загадувањето во Париз е проблем подолго време, а јавниот транспорт во градот веќе е пренатрупан. Но, еден стартап има решенија за кое мора да...

Идната година во Париз ќе се отвори најголемата фарма на кров...

0
Идната година во Париз ќе се отвори најголемата урбана фарма на кров во светот. Ќе има површина од околу две фудбалски игралишта и секојдневно...

Поради топлотен бран Париз забрани сообраќање на 60% од возилата

0
Франција се соочува со рекорден топлотен бран додека загадувањето на воздухот интензивно се зголемува. Какво решение најде Франција? Забрана за помалку еколошки автомобили во...

Француска фирма објави концепт за волшебна реставрација на Нотр Дам во...

0
По разорниот пожар кој уништи голем дел од француската катедрала Нотр Дам минатиот месец, локалната компанија Vincent Callebaut Architectures ја претстави својата визија за...