Почетна Тагови патент

Таг: патент

Нов патент на Xiaomi открива смартфон на преклоп со камери кои...

0
Нов патент на Xiaomi откри смартфон со интересен дизајн. Станува збор за смартфон на преклоп како Moto Razr и Samsung Galaxy Z Flip, но...

Microsoft патентираше телефон со три екрани

0
Ако корона вирусот не ги помати плановите на екипите од Microsoft, кон крајот на годината би требало да се појави нивниот смартфон со кој...

Microsoft патентираше технологија која човечкиот мозок го користи за рударење криптовалути

0
Во патентот наречен „Систем на криптовалути кој користи податоци за телесната активност“ Microsoft предлага користење на сензори на телото на корисниците кои на сервер...

Откриен патент на Apple за телефон со флексибилен екран

0
Иднината на пазарот за мобилни телефони им припаѓа на телефоните со флексибилен екран, веруваат аналитичарите. Таа револуција, иако не толку успешно, започна минатата година,...

Словенечки научник реши еден од најголемите проблеми со складирањето енергија

0
Словенечкиот научник Матјаж Валант, раководител на лабораторија за истражување материјали и декан на Факултетот за наука во Нова Горица, патентираше изум за складирње електрична...

iPhone 11 ќе може да ви го спаси животот

0
Идниот гаџет на Apple веројатно ќе може да ви го спаси животот доколку патентот за кој аплицираше компанијата биде успешен. Наредниот часовник или iPhone можеби...

Во јануари годинава двојно e зголемен бројот на пријави за заштита...

0
Минатата година беше јубилејна за Државниот Завод за индустриска сопственост, кој одбележа 25 години од постоењето. По тој повод беше организиран „Месец на индустриската...

Nintendo патентираше очила и камера со кои секој телевизор се претвора...

0
Приказната на Nintendo уредите со 3Д технологија мислевме дека заврши во 2015 година со 3DS уредите, но со патентот кој го претстави компанијата во...

Најновиот телефон на LG ќе има 16 камери?!

0
Напредокот кој го направија технолошките компании со камерите на паметните телефони последните години е фантастичен - подобра оптика, повеќе камери, но и напреден софтвер...

Нов патент на Amazon – вработените ќе се движат во кафези...

0
Amazon во своите складишта користи роботи кои многу им ја олеснуваат работата - наоѓаат и транспортираат производи и ги подготвуваат за достава, а во...