Почетна Тагови пустина

Таг: пустина

Куќа прекриена со огледала станува невидлива и се претопува со околината

0
Invisible House е дом прекриен со огледала, дизајниран да личи на облакодер од Њујорк кој е превртен на страна. Куќата е прекриена со рефлективни...

Пустинска фарма одгледува храна само со помош на сончевата светлина и...

0
Sundrop Farms е глобален лидер во одржливо земјоделство, одгледување свежо овошје и зеленчук користејќи само обновливи ресурси. Ако сте традиционален земјоделец, ќе ви треба...

Компанија од Дубаи направи шолји за кафе од пустински песок

0
Инспирирана од дините, кои постојано менуваат местоположба и форма, компанијата Foundry одлучи да направи материјал кој ги има карактеристиките на пустинскиот песок, но претворен...

Двесте астронаути еден месец живеат „марсовски живот“ во пустината Дофар во...

0
Поголема група астронаути поминуваат еден месец во изолација на симулирана Црвена планета во пустината Дофар во Оман за да го подготват човештвото за идните...

Најголемата ботаничка градина во светот ќе се гради во пустина во...

0
Можеби пустинскиот пејзаж на Оман не е првото место што ви паѓа на памет за една ботаничка градина, арапската нација ќе добие една инфузија...

Кина прави Голем зелен кинески ѕид за да се бори со...

0
Кина има голем геоинженерски проект за борба со ширењето на пустинските предели во земјата. Таа сади дрвја со цел да креира Голем зелен ѕид...