Почетна Тагови рециклирање

Таг: рециклирање

Монтреал гради мостови од рециклирани вински шишиња

0
Канадскиот град Монтреал до 2021 година ќе добие два мостa направени од рециклирани вински шишиња. Од градот тврдат дека овие мостови се први такви...

Во иднина патиштата ќе се прават од стари автомобилски гуми и...

0
Старите автомобилски гуми и градежниот шут во иднина ќе се користат за изградба на одржливи патишта, на тој начин рециклирајќи го отпадот кој инаку...

Бразилка изгради куќа од 10.000 стаклени шишиња

0
Три метри висок, девет метри широк - овој дом го изградила сама една жена користејќи само рециклирани материјали. Ивон Мартинс ја изградила оваа куќа...

Нов гумен материјал самиот се поправа по потреба

0
Замислете да ви се дупне гумата на автомобил, но наместо да ја заменувате со нова едноставно ја мачкате со хемикалија која предизвикува гумата самата...

Климатските промени и акцијата која треба да ја преземе бизнис секторот

0
Автор - Џефри Салиба, менаџер на енергетски кластер на Бизнис биро на Малта, директор на SDI Advisory Компаниите може да бидат одлични сојузници...

Оваа кошула е направена од рециклирани пластични шишиња и отпадоци од...

0
Ви ја претставуваме кошулата Switchback, која е целосно направена од рециклирани пластични шишиња и од рециклирани зрна кафе. Кошулата е модерна, има долг век...

Новата тоалетна хартија на „Виолета“ во корисна амбалажа со двојна намена

0
Компанијата „Виолета“, регионален лидер во производство и развој на производи за одржување на хигиена, направи нова тоалетна хартија од хартија што 100 отсто...

Nestle ќе инвестира околу 2 милијарди долари во рециклирање на пластика

0
Прехранбениот гигант Nestle ќе инвестира околу 2 милијарди долари во употреба на повеќе рециклирана пластика за пакување на своите производи со цел да ја...

Њујорк ги рециклира природните новогодишни елки

0
Комуналните служби на Њујорк, најнаселениот град во САД, после божиќните и новогодишните празници спроведуваат акција на собирање на дрвцата кои се користеле за украсување...

Боулдер е американски град кој создава нула отпад

0
Ова е градот Боулдер во Колорадо, САД, кој е лидер во САД по креирањето нула отпад. Кутиите за рециклирање сега може да се видат...