10 C
Skopje
понеделник, февруари 24, 2020
Почетна Тагови рециклирање

Таг: рециклирање

Новата тоалетна хартија на „Виолета“ во корисна амбалажа со двојна намена

Компанијата „Виолета“, регионален лидер во производство и развој на производи за одржување на хигиена, направи нова тоалетна хартија од хартија што...

Nestle ќе инвестира околу 2 милијарди долари во рециклирање на пластика

Прехранбениот гигант Nestle ќе инвестира околу 2 милијарди долари во употреба на повеќе рециклирана пластика за пакување на своите производи со цел...

Њујорк ги рециклира природните новогодишни елки

Комуналните служби на Њујорк, најнаселениот град во САД, после божиќните и новогодишните празници спроведуваат акција на собирање на дрвцата кои се користеле...

Боулдер е американски град кој создава нула отпад

Ова е градот Боулдер во Колорадо, САД, кој е лидер во САД по креирањето нула отпад. Кутиите за рециклирање сега може да...

Млади иноватори од основното училиште „Лазо Ангеловски“ создадоа рециклирачки систем

Учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ создадоа аквапоничен рециклирачки систем, финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој преку програмата „Предизвик за млади...

Погледнете како Adidas ги претвора пластичните шишиња во патики

Adidas прави повеќе од 400 милиони пара обувки годишно. За да се произведе толкава количина обувки потребни се огромни ресурси. Но, постојаното...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно. По улиците на градот претходно имало купишта ѓубре од домаќинствата, кое скапувало...

Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени

Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени така што ќе ги заменат моторите со внатрешно согорување на автомобилите со батерии и ќе...

R.I.D. е гаџет кој ќе ви каже што можете да рециклирате,...

Рециклирањето постои со генерации наназад и има се повеќе места каде што се рециклира метал, пластика и стакло. Така, денес е нормално да се...

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад. Во градот Камикацу се што може да се рециклира или да се реупотреби не се фрла....

НАЈПОПУЛАРНИ