Почетна Тагови рециклирање

Таг: рециклирање

Млади иноватори од основното училиште „Лазо Ангеловски“ создадоа рециклирачки систем

0
Учениците од ООУ „Лазо Ангеловски“ создадоа аквапоничен рециклирачки систем, финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој преку програмата „Предизвик за млади истражувачи“. Учениците и...

Погледнете како Adidas ги претвора пластичните шишиња во патики

0
Adidas прави повеќе од 400 милиони пара обувки годишно. За да се произведе толкава количина обувки потребни се огромни ресурси. Но, постојаното создавање нови...

Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто...

0
Во овој индиски град речиси целиот отпад се претвора во нешто корисно. По улиците на градот претходно имало купишта ѓубре од домаќинствата, кое скапувало...

Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени

0
Батериите можат да ја трансформираат борбата со климатските промени така што ќе ги заменат моторите со внатрешно согорување на автомобилите со батерии и ќе...

R.I.D. е гаџет кој ќе ви каже што можете да рециклирате,...

0
Рециклирањето постои со генерации наназад и има се повеќе места каде што се рециклира метал, пластика и стакло. Така, денес е нормално да се...

Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад

0
Овој јапонски град не создава речиси воопшто отпад. Во градот Камикацу се што може да се рециклира или да се реупотреби не се фрла....

Рибари во Индија го претвораат пластичниот отпад во еколошки даски за...

0
Овие рибари во Индија ги претвораат старите неупотребливи рибарски мрежи во еколошки даски за сурфање. Така го чистат морето, имаат нови извори на заработка...

Во метрото во Рим можете да платите со пластични шишиња наместо...

0
Ако патувате низ Рим, а немате доволно пари за да се возите во метрото, не се грижете. Само соберете неколку пластични шишиња, оденсете ги...

Urban се јакни направени од пластични шишиња

0
Лондонскиот дизајнер Али Намдари во една пригода кога заврнало додека со велосипед си одел дома побарал модерна и корисна јакна. Не успеал да најде...

Од стари автомобилски гуми до килими и делови за автомобили

0
Оваа компанија рециклира стари гуми и ги претвора во мастило, килими и делови за автомобили. Секоја година 1,5 милијарди гуми се фрлаат или се...