25 C
Skopje
среда, октомври 16, 2019
Почетна Тагови сателит

Таг: сателит

Дејан Лукиќ е чудо од дете – патентираше вселенски сателит кој...

Тринаесетгодишниот Дејан Лукиќ, ученик во осмо одделение во основното училиште „Свети Сава“ во Босански Брод, направи наносателит кој го прифати НАСА. Уште како петгодишно...

Првите шест сателити за 5G интернет стигнаа во вселената

Од Француска Гвајана успешно беше лансирана ракетата Arianespace Soyuz, која во вселената ги однесе првите шест од вкупно 650 сателити за Интернет кои ќе...

Сателитски снимки покажаа кои места на Земјата се најзагадени

Со помош на слики добиени од сателитот Sentinel 5P, Descartes Labs направи фасцинантен приказ на Земјата на кој светлите точки на глобусот ја оцртуваат...

Јапонска компанија испрати сателит во вселената кој ќе го направи првиот...

Јапонската компанија Astro Live Experiences (ALE), со седиште во Токио, испрати сателит во вселената со задача да го направи првиот вештачки дожд од метеори...

Кина развива нов голем проект – вештачка Месечина

Кинезите сакаат во вселената да лансираат сателит кој ќе емитува светлина како таа што ноќе ја емитува Месечината, но осумпати посилна. Кинезите имаат големи...

Јапонскиот вселенски мини-лифт лансиран во вселената

Концептот за вселенски лифт ега ќе биде испробан во реалноста откако викендов беа лансирани два сателити до Меѓународната вселенска станица. Експериментот е под надзор...

НАСА лансираше сателити за следење на климатските промени

Двата сателита од новата мисија на НАСА за набљудување на климата се речиси подготвени за погон, соопшти Агенцијата, додавајќи дека ласерите се веќе успешно активирани и...

Стартува ловот на вселенскиот отпад со харпуни и мрежи

Орбитата на нашата Земја е преполна со вселенски отпад кој уште повеќе ќе се зголемува поради се поголемиот број лансирања во иднина. Од таа...

SpaceX успешно лансираше еден од најголемите сателити во Земјината орбита

Само две седмици откако лансираше неколку помали сателити во Земјината орбита, SpaceX синоќа после полноќ лансираше еден од најголемите сателити во вселената, а станува...

Пристигнува супербрз Интернет во авионите

Европската воздухопловна мрежа ќе овозможи безжично поврзување на Интернет во текот на летањето со брзина од 75 Mbit/s. Патниците ќе можат да ги користат...

НАЈПОПУЛАРНИ