-2.2 C
Skopje
четврток, јануари 27, 2022
Почетна Тагови Светски економски форум

Таг: Светски економски форум

Ќе бидат потребни уште 136 години за да се затвори глобалниот...

Глобалниот јаз меѓу машкиот и женскиот пол нема да се затвори ни во нареднтие 136 години. Пандемијата на КОВИД-19 го зголеми периодот...

Давос се сели во Сингапур

Светскиот економски форум ќе биде одржан во Сингапур во мај 2021 година, наместо во Давос, Швајцарија, како што беше досега. Тоа го...

Светскиот економски форум предвидува дека до 2025 година половина од работните...

Светскиот економски форум предвидува дека машините ќе заменат исто толку работни места колку што ќе креираат. Половина од работните места во светот...

360 експерти за ризик објаснуваат како ќе влијае пандемијата на иднината...

Светскиот економски форум спровел истражување во кое биле вклучени 360 експерти за ризик, а целта била да се дознаат прогнозите за последиците...

„Импала“ се претстави во Давос и започна преговори со два VC...

Значењето на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарија се доживува од целата светска јавност како исклучително високо. Со тоа чувство тргнав...

ВИДЕО: Еве што ни порача 16-годишната шведска активистка Грета Тунберг од...

Шеснаесетгодишната шведска активистка за климатските промени, Грета Тунберг, присуствува на самитот на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос. Таа оттаму...

Ова се најиновативните економии во светот

Овие земји се најиновативните економии во светот, каде што е најлесно новите идеи да се претворат во нови производи и услуги.

Светскиот економски форум го објави годинашниот извештај за конкурентност

Глобализацијата и Четвртата индустриска револуција создадоа нови можности, но исто така предизвикаа и поларизација меѓу економиите и општествата. Во тој контекст, Светскиот економски форум,...

Ова се најдобрите земји за патување и туризам во 2019 година

Шпанија, Франција, Германија, Јапонија и САД се нациите кои се топ пет најспремни за туризам, покажа последното рангирање на Светскиот економски форум. Во споредба...

Почна Давос 2019 – глобализацијата во фокусот на годишната средба на...

Врвни политичари и бизнис лидери отпатуваа во малото швајцарско гратче Давос за годишната средба на Светскиот економски форум на швајцарските Алпи. Годинава тема на...

НАЈПОПУЛАРНИ