Почетна Тагови смартфон

Таг: смартфон

Докажано кои апликации најмногу ви ја трошат батеријата на телефон

0
Многу популарни апликации претставуваат прилично оптеретување за работата на смартфоните. Погледнете кои меѓу нив се најдоа на врвот на листата во истражувањето за кое...

Колку време преживува корона вирусот на екранот на телефон?

0
Научници од австралиската национална истражувачка организација CSIRO објавија студија во која ги опишуваат резултатите од своите истражувања за преживувањето на САРС-КоВ-2 на мазни површини...

Apple и Samsung почнуваат нов тренд – смартфоните ќе се продаваат...

0
Apple и Samsung веројатно ќе започнат нов тренд на пазарот кој нема да им се допадне на многу корисници. Имено, според гласините кои доаѓаат...

Колку често треба да го чистиме смартфонот?

0
Поради пандемијата на корона вирусот луѓето станаа свесни за важноста на хигиената и идржувањето на предметите чисти. Но, што е со паметниот телефон, кој...

Microsoft патентираше телефон со три екрани

0
Ако корона вирусот не ги помати плановите на екипите од Microsoft, кон крајот на годината би требало да се појави нивниот смартфон со кој...

Биоразградлив флексибилен екран за смартфони направен од крлушки од риба

0
Научници од Универзитетот за технологија Нанџинг во Кина изгледа имале премногу слободно време во текот на карантинот, па деновиве в списанието ACS Nano ги...

ВИДЕО: Како правилно да го дезинфицирате својот телефон за да се...

0
Има десет пати повеќе бактерии на смартфоните отколку на веце школката. Сите треба да имаме навика да ги чистиме телефоните, без разлика на тоа...

Јапонци го претставија првиот телефон во светот кој спречува правење голи...

0
Испраќањето фотографии од голи тела на интернет не е нешто ново затоа што уште во 2014 година едно истражување покажа дека дури 50% од...

Проверете дали сте зависни од вашиот смартфон

0
Мобилните телефони стануваат неопходен начин за комуникација на луѓето и им помагаат ефикасно да се грижат за останатите животни потееби. Релативно ретко гледаме некој...

Ericsson направи технологија која ги спречува кражбите на паметни телефони

0
Сите познаваме најмалку еден човек кому му исчезнал телефонот без трага. Но, ако биде успешен патентот на шведскиот производител на телекомуникациска опрема Ericsson, во...