2.9 C
Skopje
четврток, февруари 20, 2020
Почетна Тагови соларна енергија

Таг: соларна енергија

Сеул поставува соларни панели на сите јавни згради и на 1...

Сеул, главниот град на Јужна Кореја, одлучи да постави соларни панели на покривите на сите јавни згради и на дури 1 милион...

Воздухот во Кина е толку загаден што сончевата светлина не може...

Како најголем консумент на соларна енергија во светот, индустријата за енергија во Кина се обидува да се префрли ос употребата на јаглен на поодржлива...

Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот!

Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот. Цената на големите соларни инсталации во Индија падна за 27% споредено со претходната година благодарение на...

Заборавете на мразот – овој мини-ладилник ги лади пијалаците со помош...

Нов вид на ладилник каков што не сме виделе досега само што стартуваше кампања на Indiegogo. Како што ветуваат иноваторите кои стојад зад овој...

Пустинска фарма одгледува храна само со помош на сончевата светлина и...

Sundrop Farms е глобален лидер во одржливо земјоделство, одгледување свежо овошје и зеленчук користејќи само обновливи ресурси. Ако сте традиционален земјоделец, ќе ви треба...

Една третина од енергијата во светот доаѓа од обновливи извори

По многу години напорна работа и посветеност, една третина од вкупната енергија произведена во светот е добиена од обновливи извори. Интернационалната агенција за обновлива...

Илјадници Германци ги претвораат своите домови во вистински електрани

Илјадници Германци ги претвораат своите домови во вистински електрани со помош на паметни батерии поставени во подрумите, во која се складира енергијата од соларните...

Кина планира да ја изгради првата соларна централа во вселената

Кина планира да ја изгради првата соларна централа во светот која ќе биде поставена во вселената со цел да обезбеди неисцрпен извор на чиста...

Профeсор Димитров: Развиваме паметен фотоволтаичен модул кој едновремено произведува и складира...

За развојот на иновативниот производ - паметен фотоволтаичен акумулациски модул, кој во себе ќе интегрира најсовремени батерии и управувачка електроника за да може да...

Овој паметен часовник работи на сончева енергија и телесна топлина

Компанијата Matrix Industries на годинашниот саем за потрошувачка електроника CES во Лас Вегас го лансираше својот паметен часовник Matrix PowerWatch 2, наменет за следење...

НАЈПОПУЛАРНИ