Почетна Тагови Шангај

Таг: Шангај

Шангај ги замени огнометите за Нова година со илјадници дронови

0
Најголемиот град во Кина ги замени традиционалните огномети со речиси 2.000 дронови за време на прославата на Нова година. Дроновите летаа над градот и...

Шангај постави паметни корпи за отпадоци кои предупредуваат ако фрлите погрешен...

0
Кинезите се досетиле за конкретно решение за дилемите каков отпад треба да се фрла во корпите за отпадоци ако на нив нема назначено ништо,...

Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од улица ако луѓето...

0
Шангај ќе престане да го собира ѓубрето од соседства каде што луѓето не рециклираат. Со цел да се поттикнат луѓето на „позелен“ начин на...

ВИДЕО: Роботи ги заменија келнерите во ресторанот на Alibaba во Шангај

0
Овој ресторан ги замени сите келнери со роботи. Ресторанот Robot.he во маркетот Hema Market на Alibaba во Шангај користи роботи, QR кодови и апликација...

Кина го направи најдолгиот 3Д печатен пешачки мост

0
Во Шангај е отворен најдолгиот бетонски пешачки мост направен со 3Д технологија за печатење. Мостот го направи тим од експерти од Универзитетот за архитектура...

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ во Шангај

0
Барајќи нови можности за проширување на пазарите, Витаминка своите производи ги изложи на најважното случување во прехранбената индустрија, саемот СИАЛ, во Кина. На трите...

Шангај ја доби првата роботска банка – клиентите ги дочекуваат роботи

0
Џиао Лонг е најновиот вработен на банката China Construction Bank. Станува збор за роботска банка, прва од тој вид во Шангај. „Добредојдовте во банката...

Шангај доби парк направен целосно од рециклирани материјали

0
Познатиот кварт Анфу Роуд во Шангај доби фантастичен парк кој е доказ како урбаниот отпад на човекот може да се претвори во преубава јавна...

Кула за летачки автомобили во Шангај ќе го чисти воздухот со...

0
Летачките автомобили многу набрзо ќе излезат од фикцијата и ќе станат наша реалност, а компанијата Richard’s Architecture + Design (RA+D) на чело со архитектот...

Starbucks го отвора првото кафуле со засилена реалност во светот

0
Со право има репутација на место каде што заедно со кафето се служи и најмодерната технологија - Starbucks ќе ја отвори првата продавница-кафуле каде...