Почетна Тагови Штип

Таг: Штип

„Солар Македонија“ одржа практична настава за соларни системи со средното техничко...

0
Денеска, здружението за сончева енергија „Солар Македонија“ одржа практична настава за учениците од средното техничко училиште С.О.У. "Коле Нехтенин" во Штип. Обуката беше организирана...

Привршува изградбата на магистралниот гасовод од Штип до Неготино

0
Во завршна фаза е изградбата на магистралниот гасовод од Штип до Неготино. Делницата е долга 36 километри, а инвестицијата е скоро 16 милиони евра. Тоа...

Актива од Штип ги испрати првите колички за транспорт за FedEx...

0
Штипска Актива утре ги испорачува првите колички за транспорт на авионските пратки кои ќе бидат инсталирани на аеродромите во Лондон. Според Иле Николов, директор,...

Сугарески: Автопатот Миладиновци-Штип готов до крај на септември

0
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува до крај на септември или почеток на октомври да биде завршен автопатот Миладиновци-Штип, со евентуално мало...

Штипските гимназијалци кои смислија маска за телефон за лица со Рејнаудов...

0
Гимназијалците од Штип кои со својата иновација, маска за мобилен телефон наменета за лицата со Рејнаудов синдром или познат како синдром на студени раце, деновиве...

Кинеска фирма заинтересирана за иновацијата на штипските гимназијалци – маска за...

0
Кинеска инвестициска фирма пројавила интерес за иновацијата на штипските гимназијалци за кои пишувавме пред неколку месеци чија иновација е маска за мобилен телефон за...

Македонскиот ајвар „Перустија“ предизвика голем интерес на Food Expo  во Атина...

0
Компанијата „Ларс“ која е производител на ајварот „Перустија“ од 10 до 12 март се претставува на 5. Меѓународен саем за храна и пијалаци Food...

Urbanista Boutique Hotel, преубаво освежување во угостителството во Штип

0
Од неодамна, центарот на источна Македонија го доби својот прв бутик – хотел, односно хотел кој поставува нови стилски стандарди сo уникатно уредени соби....

Штип е првиот град од Истокот кој ќе се гасифицира

0
Јавното претпријатие „Енерго“ Штип е задолжено со обврската да ја изработи документацијата за следната година да биде поставена мрежа за гасифицирање на градот, најави...

Учениците од Источниот регион ќе се вклучуваат во иновативни проекти преку...

0
Новиот јавен повик на Фондот за иновации и технолошки развој, што се работи во соработка со Министерството за образование – „Предизвик за млади истражувачи“,...