-2.2 C
Skopje
четврток, јануари 27, 2022
Почетна Тагови јавен превоз

Таг: јавен превоз

Поради Ковид-19, со јавниот превоз во Скопје лани превезени за 30...

Статистичките податоци покажуваат дека со автобусите на ЈСП-Скопје во 2020 година патувале 21.416.200 патници (77,3 отсто), додека градско-приградските линии на кои сообраќал...

Корона вирусот ја зголеми побарувачката на електрични велосипеди и тротинети

Полека се олабавуваат мерките за спречување на ширењето на корона вирусот во светот. Тоа значи дека полека се враќаат и гужвите во...

Вештачка интелигенција ќе надгледува дали Французите носат маски во јавниот превоз

Иако со месеци чиставме спротивставени мислења за ефикасноста на заштитните маски, кои би можеле да го намалат ширењето на корона вирусот, носењето...

Велика Британија сака луѓето повеќе да разговараат во јавниот превоз за...

Велика Британија сака да ги поттикне луѓето повеќе да комуницираат меѓусебе кога патуваат со јавниот превоз со цел да се бори против осаменоста на...

Лондон забранува рекламирање нездрава храна во јавниот превоз

Британската престолнина најави забрана за огласување нездрава храна во јавниот превоз, истакнувајчи дека со тоа сака да помогне во борбата против гојазнста кај децата....

Visa развива решенија за бесконтактно плаќање во јавниот превоз

Бесконтактното плаќање билети во јавниот превоз вообичаено се базира на електронски картички кои одвреме навреме треба да се дополнат со средства кои се одбиваат...

Јавниот превоз во Скопје повторно бесплатен како мерка против загадувањето

Јавниот превоз во Скопје повторно е бесплатен од денес поради високото аерозагадување, соопшти на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, додавајќи дека ќе се...

Во Скопје од утре бесплатен јавен превоз поради загадувањето

Град Скопје од утре воведува бесплатен автобуски превоз за сите граѓани поради високото аерозагадување, пишува Радио МОФ. Бесплатниот јавен превоз ќе биде обезбеден се...

НАЈПОПУЛАРНИ