14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 10, 2017

Три начини на кои претприемачите можат да ја пребродат стартап сушата

Од 70-тите години на минатиот век Силиконската Долина е место на иновации и ветувања, каде што одредени индивидуалци со претприемачки дух можат да ги...

Aegean воведува лет на линија Атина – Скопје од 2018

За време на презентацијата на својата нова проширена програма за 2018 година, Aegean ги потврди своите цели кои вклучуваат натамошно јакнење на својата позиција...

Koba Yagi Toys – играчки за деца кои го менуваат светот

Koba Yagi Toys е социјално претпријатие од Србија кое создава играчки за емоционален развој на децата и им ја развива креативноста, а во производството...

Иновативно претставување на Volvo XC60

Сите љубители на скандинавскиот премиум автомобилски бренд Volvo, денеска, имаа можност да го искусат и подобро да се запознаат со втората генерација на...

Facebook воведе алатка со која ќе дознаете дали вестите што ги читате се лажни

По крвопролевањето за време на концерт во Лас Вегас минатата недела, Facebook повторно се соочи со поплава од лажни вести, а во борбата за...

Црна Гора има дури 48 милионери

Црна Гора има 48 милионери, а најбогатиот од нив има 38,5 милиони евра на сметка во земјата, соопштија од Централната банка на Црна Гора....

Ирскиот претприемач Џон Колисон е најмладиот милијардер во светот

Еден од најмладите самостојни светски милијардери е ирскиот претприемач Џон Колисон, кој е два месеци помлад од соосновачот на социјалната мрежа Snapchat, Еван Шпигел....

Google претстави револуционерни безжични слушалки кои преведуваат странски јазици

Google Pixel Buds се нови Bluetooth слушалки кои освен за слушање музика и воспоставување телефонски повици нуди и дополнителни можности. Пред некој ден беа...
video

Ова училиште ги замени казните со медитација

Училиштето „Роберт В. Коулман“ од Балтимор звучи како некое училиште од соништата. Зошто? Затоа што таму нема дополнителни часови и казни за непримерните ученици....

Telekom SafeNet услуга за безбедност на мобилната мрежа

Македонски Телеком од денеска прв на македонскиот пазар воведува услуга интегрирана во мобилната мрежа (cloud решение) којашто го заштитува сообраќајот остварен преку интернет прелистувач....

НАЈПОПУЛАРНИ