25 C
Skopje
понеделник, јули 6, 2020

Дневни Архиви: октомври 13, 2017

Утре во Скопје финале на Robomac 2017, натпревар по роботика и автоматика

Финалниот натпревар на осмиот Robomac - 2017 – натпревар по роботика и автоматика, каде дваесет и шест екипи ќе ги „одмерат“ силите на своите...

Финска е најбезбедна земја, a Шпанија најдобра дестинација за туристи

Светскиот економски форум во изминатите 11 години ги ангажираше лидерите во туризмот и патувањата да прават длабинска анализа на индексот Конкурентност на патување и...

Отворен нов Рептил маркет

Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје Рептил, ланецот на маркети познати по...

Божиновски часовници и накит ја претстави колекцијата Calvin Klein watches & jewelry

  Синоќа пред македонската публика во фоајето во МОБ „Божиновски часовници и накит“ ја претстави колекцијата на брендот Calvin Klein. Во оваа колекција на часовници...

Научници развиваат наметка за невидливост како таа на Хари Потер

Од „Ѕвездени патеки“ до „Хари Потер“ наметките за невидливост се популарна тема во научно-фантастичните филмови. Сега истражувачи од Техничкиот универзитет во Виена развија нова...

Биткоин ја надмина магичната граница – се очекува експлозија на виртуелната валута

Вчера по прв пат биткоин ја надмина магичната граница на врдноста од 5.000 долари, што предизвика нов бран прилично жестоки расправи за најпопуларната криптовалута...

Дубаи на аеродромите постави футуристички тунели за проверка на патниците

Низ аеродромите во Дубаи поминуваат многу патници, а до 2020 година се очекува бројката да се искачи на 124 милиони луѓе. Со цел да...

Еколошки бетон ги зацврстува и ги штити старите згради од земјотреси

Бетонот е најчесто користен материјал за градење затоа што е реалтивно евтин, лесно се ракува, има долг век на употреба и е доста отпорен...

Топ 50 градови за живот за миленијалците

Како што расте најголемата генерација во историјата едно нешто станува јасно - миленијалците не сакат да живеат во предградија. Тие браат градови каде што...

НАЈПОПУЛАРНИ