14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 19, 2017

Tip of the Week – Балансирање на очекувањата

„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Преносниот уред AQUAIR прави вода од воздухот

Недостигот од вода за пиење не ги засега само сушните земји - и земји кои се во тропски области немаат доволно свежа вода за...

Единаесетгодишно девојче е најдобар млад научник во САД

Единаесетгодишната Гитанџали Рао ја заслужи титулата „Најдобар млад научник на САД“ кога победи на годинашниот престижен натпревар Discovery Education 3M Young Scientist Challenge. Гитанџали...

Publicis Groupe станува лидер во индустријата за маркетинг и дигитални бизнис трансформации

Publicis Groupe објави три главни иницијативи кои ги унапредуваат амбициите на компанијата да стане лидер на пазарот во маркетинг и дигитални бизнис трансформации. Првата...

Осум хрватски технолошки компании меѓу 50 најбрзорастечки во централна Европа

Осум хрватски технолошки компании се најдоа на годинашната листа на Deloitte со 50 најбрзорастечки во централна Европа според критериумот приходи. Освен тоа, две од...
video

Спортскиот гигант Asics во иднина ќе „пече“ патики во продавница

За да купите едни патики направени по ваша желба ќе треба да почекате неколку недели и месеци, но сега гигантот за спортска опрема Asics...

Почна со работа првата пловечка фарма на ветар во светот

Пет масивни турбини на ветар во морето во близина на Шкотска почнаа да испраќаат енергија во електричната мрежа. Statoil, норвешка електродистрибутивна компанија, неколку години...

Facebook ќе му конкурира на LinkedIn – тестира опција за CV/резиме

Експанзијата на Facebook на сите полиња е речиси незапирлива. Марк Цукерберг и неговиот тим се доминантни на пазарот, тоа што го сакаат го купуваат...

Првиот 3Д печатен мост во светот пуштен во употреба во Холандија

Холандија само што напиша дел од историјата со отворањето на првиот 3Д печатен мост во светот. Вчера властите на Холандија го прославија отворањето на...

Стив Возниjак, соосновачот на Apple, лансираше едукативна онлајн платформа

Стив Возниjак, кој го основаше Apple заедно со Стив Џобс, лансира своја платформа за онлајн технолошко образование, која ја нарекува Woz U, наменета за...

НАЈПОПУЛАРНИ