12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 20, 2017

10 совети како да останете продуктивни кога сте уморни

Работењето прекувремено без користење на доволно одмор може скапо да ве чини. За да постигнете резултати, следете ги овие совети кои ќе ја одржат...

Volkswagen прави електричен тркачки автомобил кој ќе постави нов светски рекорд

Volkswagen е во мисија да стане најголем производител на електрични возила во светот и сега работи на електричен автомобил кој ќе вози на трката...

Tesla работи на првиот проект во светот кој комбинира енергија од ветар, од сонце...

Tesla го доби договорот со компанијата Vestas за изградба на првиот проект кој комбинира соларна енергија, енергија од ветар и технологијата за складирање енергија...

Бројот на летечки инсекти на Земјата се намалил за 76% – ни се заканува...

Научниците предупредуваат дека на Земјата и се заканува еколошки Армагедон затоа што бројот на инсекти во последните 25 години се намалил за 76%! Истражувањето каде...

Основците во Хрватска почнаa да учат историја со помош на виртуелна реалност

Во основното училипте Вугровец-Кашина беше претставено изведување настава по историја со помош на виртуелна реалност. Час по историја одржа професор од загрепкското Хотелисерско-туристичко средно...

Пријавете се за Јава тренинг – Сеавус талент програма

Како дел од Сеавус Талент програмите, во тек е пријавувањето за обука од областа на Јава технологијата. Обуката е наменета за дипломирани студенти или...

Kaspersky Lab добитник на платинеста награда за најдобра платформа за заштита на крајните корисници

Customer Choice Awards for Endpoint Protection Platforms (EPP) на Gartner е рангирање на продавачите на платформи за заштита од страна на професионални крајни корисници, земајќи...

Единственото победничко сценарио за регионалната ИТ индустрија е да настапува здружено!

 Интервју со Делјан Лилов, менаџер на компанијата Musala Soft, кој ќе биде еден од учесниците на претсојниот Самит Македонија 2025. Компанијата во моментов вработува...

Паметни телефони ќе користат дури 66% од корисниците во 2018 година!

Во 2018 година, 66% од луѓето во 52 земји* ќе поседуваат паметен телефон, споредено со 63% во 2017 година и 58% во 2016 година,...

Најдобрите маркетинг говорници доаѓаат во Скопје на 17 ноември

Познат поголемиот дел од спикерите на 6-то издание на AllWeb. Влезниците по Early Bird цена ќе бидат достапни уште 10 дена Шестото по ред издание...

НАЈПОПУЛАРНИ