12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 21, 2017

7 дена до успех – неделен ритуал со кој ќе станете успешен претприемач

Честопати велиме дека нема точна формула за успех. Иако тоа е вистина, постојат некои чекори кои можете да ги направите за дa го насочите...

Кина со нов рекорд на инсталирана соларна енергија – 50GW до крајот на 2017

Кина е постојан лидер во производството на соларна енергија и инсталациите за производство. Годинава ќе донесе уште еден битен момент по инсталацијата на дополнителни...

Новите автомобили на Mitsubishi ќе се грижат за безбедноста во сообраќајот

Проектирањето визуелна помош на патот за поголема безбедност за другите учесници во сообраќајот не е нова идеја Mercedes работеше на тоа преку сет паметни концептуални...

Запознајте го градот кој функционира целосно на соларна енергија

Бебкок Ренч е одржлив град кој користи само соларна енергија. Оваа заедница е дело на компанијата Kitson & Partners и се наоѓа во југозападна...

Македонските инженери дел од моторот што ја движи Европската унија

Европскиот совет на инженерски комори (ECEC), денеска, го одржа своето 14-то Генерално Собрание во Скопје, во организација на Комората на овластени архитекти и овластени...

Младиот иноватор Мате Римац ги советува идните претприемачи: Идејата е безвредна, еве што ви...

Претприемничкиот инкубатор за висока технологија наскоро ќе почне да се гради во Сплит. Тоа е најголемиот сплитски проект кој речиси целосно е финансиран од...

Нема повеќе пломби – нов лек помага забите да се излечат сами

Пломбите за заби ќе заминат во историјата благодарение новото откритие - лекот наречен Tideglusib. Лекот е развиен и се тестираше за Алцхајмерова болест, но...

Ова се најбезбедните градови во светот

Ако некој град е голем не значи дека е небезбеден. Всушност, некои од најбезбедните градови во светот се урбани центри кои имаат ниски стапки...

Ова е најдобриот  хотел за гуми во Македонија

Да, добро прочитавте, хотел за гуми! Тоа го овозможува лидерот за пневматици во Македонија, „Пнеуматик“. Проверивме, изгледа навистина фантастично Време е за прoмена на...

НАЈПОПУЛАРНИ