14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020

Дневни Архиви: октомври 23, 2017

Indiegogo отвори веб продавница за производите за кои се собирале пари

Една од најпопуларните платоформи за групно финансирање, Indiegogo, отвори своја веб продавница  Indiegogo Marketplace, каде што ќе се продаваат производите за кои се организирале...

Илон Маск почнува со копање на првиот комерцијален тунел за Hyperloop

Илон Маск со големи чекори напред оди кон остварувањето на својата најнова идеја - преместување на дел од меѓуградската превозна мрежа во подземни тунели....

Лепак за рани ги затвора раните за 60 секунди

Замислете некој да доживеал сообраќајна незгода и има повреди на белите дробови, кои се еден од најнежните органи на телото и најтешките за лекување....

Генијален учител по географија држи настава од сите делови на светот, па и од...

Дејан Немчиќ е наставник по географија во Хрватска кој на своите ученици им организира преноси во живо преку Skype од разни краишта на планетата...

Компанија произведува модерен мебел од отпад

Компанијата Pentatonic лансираше нов бренд за модуларен модерен мебел направен исклучиво од отпадни материјали За разлика од сличните брендови, нивната посветеност оди подалку од само...

EasyJet планира електрични авиони во својата флота за десетина година

Британската авиокомпанија EasyJet планира да набави електрични авиони кои ќе работат на батерии во наредните десетина година, а истите ќе бидат наменети за кратките летови Ова...

Еден милион Македонци имаат Фејсбук, 1,5 милион користат интернет

Во Македонија интернет користат 1.503.000 луѓе или 72,2% од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб...

Миодраг Костиќ го купува Меркатор во Србија?!

Српскиот бизнисмен Миодраг Костиќ, кој што во Словенија инвестираше во недвижнини, туризам и банкарство, е заинтересиран да го купи малопродажниот ланец “Меркатор С“. “Меркатор С“...
video

Погледнете како изгледа соларната куќа Tesla tiny house која е на турнеја во Австралија

Иновациите и концептите на компанијата „Tesla“ веќе подолго време го привлекуваат вниманието на светската јавност. Поради нив електричните автомобили сега се посакувани и секси,...

НАЈПОПУЛАРНИ