30 C
Skopje
понеделник, јули 6, 2020

Дневни Архиви: октомври 24, 2017

Не дозволувајте парите да ви бидат пречка за започнување на бизнис

Ако парите ви се единствената пречка кон остварување на вашиот сон, истражете – можеби ќе пронајдете повеќе можности отколку што сте очекувале Повеќето професионалци размислувале...

Апликација која го револуционизираше читањето книги

Едно истражување на Gallup од 2015 година покажа дека просечниот Американец кој работи 47 часа неделно има само 19 минути за читање книги. Замислете...

Србија меѓу шест земји во кои Facebook тестира нова опција

Повеќемина во Србија почувствуваа драстична промена во изгледот на својот Facebook односно воведување на нов Explore Feed за прикажување на објавата на страници на...

Загадувањето е посмртоносно од војните, природните катастрофи и болестите

Загадувањето на животната средина не само што е непријатно, туку е докажано смртоносно. Секоја година повеќе луѓе умираат заради загадувачите - од токсичниот воздух...

Во иднина нема да јадеме со прибор – храната ќе левитира директно до нашата...

Заборавете на приборот за јадење затоа што храната наскоро можеби ќе левитира директно до нашата уста. Истражувачи од Универзитетот на Сасекс открија дека со...

Промоција на македонските винарници во Данска

Министерствотот за земјоделство шумарство и водостопаство на Р.Македонија во соработка со Здужението Вина од Македонија продолжуваат со активностите за промоција на македонското вино на...

Во Норвешка ќе се гради првиот подводен ресторан во Европа

Компанијата Snøhetta штотуку ги објави плановите за првиот подвоен ресторан во Европа, кој ќе даде сосема ново значење на изразот ресторан со убав поглед Ресторанот...

„Метаморфоза“ на студентите од Технолошко-металуршки факултет во Скопје на Skopje Fashion Weekend

Од идеја за кожурец како прва фаза од развојот на пеперутка, преку трансформација и финална фаза, 2017 година за студентите е одбележана како година...

60 врвни готвачи на меѓународен натпревар во Струмица

Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел свет, денеска ќе го отворат Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак...
video

Јапонци направија робот-перница кој се однесува како домашен миленик

Доколку честопати сте посакувале да имате домашен миленик, а не сте можеле од разни причини, можеби ќе ве развесели роботот-перница на јапонската компанија Yukai...

НАЈПОПУЛАРНИ