25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 19, 2018

Kако секој може да стане како Илон Маск или Стив Џобс

Илон Маск еднаш изјави: „Мислам дека обичните луѓе можат да изберат да станат извонредни“. Се разбира дека Маск не е обичен човек, тој е...

Хрватскиот стартап Bellabeat отвори канцеларија во Њујорк и бара 20 вработени

Bellabeat е вториот најуспешен хрватски стартап според висината на собрани инвестиции. Стартапот настана во Загреб и произведува high-tech производи за трудници, фитнес следачи и други...

Sony претстави паметни телефони за екстремна забава

Sony нeoдамна претстави два нови модели на серијата Xperia, кај кои најголем акцент се става на екстреманата забава и мултимедијалноста Хардверски ови два уреди по...

Германија сака да воведе бесплатен јавен превоз во сите загадени германски градови

Германската влада размислува да го направи јавниот превоз бесплатен во сите градови во земјата каде што загадувањето е најголемо, се вели во писмо кое...

IBM го направи најмалиот компјутер во светот

Компанијата IBM го направи најмалиот компјутер во светот. Компјутерот има приближно еднаква снага како и компјутерите од 90-тите години на минатиот век. Неколку стотини...

Ова е најскапиот град за живеење во светот веќе петта година по ред

По петти пат по ред за најскап град во светот за живеење е избран Сингапур според рангирањето кое го прави Economist Intelligence Unit (EIU) именувано Worldwide...

Мате Римац: Concept_Two е автомобил каков што отсекогаш сакав да направам

Concept_Two, најновиот модел на Мате Римас, кој беше прогласен и за најбрз автомобил во светот, ги одушеви сите. Како што пренесува Zimo, Римац за...

Нови цени на горивата

Малопродажните цени на Еуродизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 0,50 денари на литар, а цените на бензините Еуросупер БС-95...

И Twitter реши го забранува рекламирањето на криптовалутите

Неодамна Facebook реши да го забрани рекламирање на криптовалути и содржини поврзани со криптовалутите, а наскоро кон оваа одлука се придружи и Google. Денес...

Македонскиот тим на Netcetera се квалификуваше за финалето на Google #HashCode натпреварот

Неодамна се одржа светскот натпревар во програмирање #HashCode на Google. Во настанот беше вклучен и македонскиот #HashCode хаб кој се наоѓа во во просториите...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....